Wiadomości
Koszt leczenia pacjentów może być niższy (fot. Unsplash)

niedziela,

11 lipca 2021

15:33

Statystyki są jednoznaczne: po czterdziestce częściej ciężko chorujemy. Powód wydaje się oczywisty

Liczba badań profilaktycznych, zawartych w programie Profilaktyka 40 plus, spadła w 2020 roku o kilkadziesiąt procent, wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. – Może to skutkować wykrywaniem chorób w bardziej zaawansowanej postaci – ostrzega Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Kłopot w tym, że nie chodzi o skomplikowane czy bardzo drogie badania, ale podstawowe, jak morfologia oraz glukoza krwi. – W 2020 roku wykonano, w stosunku do 2019, nawet o 35 procent mniej takich badań. To pokazuje, że sytuacja jest poważna i za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób, takich jak cukrzyca, choroby kardiologiczne czy nowotwory – mówi Alina Niewiadomska, przytaczając dane NFZ.


W tym samym okresie wykonano również o 41 proc. mniej badań na krew utajoną metodą immunochemiczną i o 26 proc. mniej testów PSA, pomocnych w wykrywaniu lub śledzeniu przebiegu raka prostaty. Ponadto prezes KRDL zwróciła uwagę na to, że gdyby diagnostyka laboratoryjna była właściwie zorganizowana, koszt leczenia pacjentów byłby dużo mniejszy, bo wcześniej wykrywalibyśmy dolegliwości i nie dochodziłoby do rozwoju groźnych chorób przewlekłych.


Dodajmy, że zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli z 2017 roku, badania w medycynie naprawczej (a więc przeprowadzanych w poradniach specjalistycznych i szpitalach) stanowiły 89 procent, a tylko 3-4 procent badań było zlecanych w POZ. – To drastycznie mało – mówi Alina Niewiadomska.

NFZ Profilaktyka 1460x616

(fot. Unsplash)


Obecnie dostępnych jest około tysiąc punktów pobrań, do których pacjenci mogą zgłaszać się, by wykonać badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus. W ramach programu przygotowano pakiet badań diagnostycznych.


Pakiet badań dla kobiet i mężczyzn zawiera morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale. Dodatkowo mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Ponadto u osób od 40. roku życia przeprowadzone są pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, oceniona miarowość rytmu serca oraz obliczony wskaźnik masy ciała.


PAP/tm