Wiadomości
(Fot. Wikimedia Commons)

piątek,

09 lipca 2021

07:02

"Lumifungus", "Imagines" i "Playfield". Co oznaczają te nazwy? Będzie można dowiedzieć się w ten weekend w Ustce

W nadmorskie królestwo wypełnione światłem, kolorem i muzyką zamieni się Ustka 9 i 10 lipca. W piątek wydarzenie otworzy pokaz magicznych instalacji świetlnych, w sobotę festiwal wzbogacą animacje na budynkach portowych, iluminacje oraz przestrzenny pokaz światła. Wszystko odbędzie się w godzinach między 23:00 a 2:00.

Punkty festiwalowe rozmieszczone będą w najatrakcyjniejszych miejscach miasta, czyli okolicach Bulwaru Portowego, Promenady Nadmorskiej i falochronu.

Na turystów i mieszkańców czekają intrygujące instalacje. W okolicach latarni morskiej wyrosną ogromne grzyby "Lumifungus". Z kolei w pobliżu promenady pojawi się rozświetlony tunel o nazwie "Czasoprzestrzeń". Jak zapowiada organizator festiwalu, zabawa perspektywą sprawi, że z każdej strony instalacja zaprezentuje inny wymiar.

W pobliżu zostanie ulokowany "Salon Światła". Pod tą nazwą kryją się niezwykłe abażury, rozświetlające miejską przestrzeń. Projekt nawiąże do konwencji znanych salonów minionego wieku, jednak w nietradycyjnej kompozycji. Atmosfera starodawnego wnętrza w nowoczesnej aranżacji ma tchnąć ducha w rybacką starówkę.

Nieopodal "Kwiaty witrażowe" stworzą tajemniczy ogród, złożony z kolorowych elementów przypominających barwne szkiełka. Ukwiecą okolice promenady i wykreują prawdziwie mistyczną nadmorską polanę. Zbiorczą nazwę "Imagines" nadano ogromnym ważkom, unoszącym się bezszelestnie w pobliżu morskich fal. Ostatnią instalacją będzie "Playfield" -  przestrzenna rzeźba stworzona z błyszczących kul, które razem ułożą się w świetlne boisko mieniące się malunkami młodych artystów.

PROJEKCJE NA DAWNYM URZĘDZIE CELNYM I KAPITANACIE

W nocy z soboty na niedzielę w godzinach 23:00 - 2:00 na gości festiwalowych będą czekać nie tylko rzeźby świetlne i instalacje artystyczne, ale także projekcje, które będzie można obejrzeć na dawnych budynkach urzędu celnego oraz na Kapitanacie. Na fasadach wyświetlone zostaną malarskie opowieści z naturą w roli głównej. Ożywione kolorowymi obrazami, ukażą piękne impresje oraz bogactwo świata mórz i oceanów. Żywe i dynamiczne animacje, skomponowane z różnorodnych elementów, połączą się w swobodnej ewolucji barw i kształtów.

Za pomnikiem Syrenki pojawi się przestrzenny pokaz światła, który rozświetli Bałtyk i miasto. Całość dopełnią artystyczne iluminacje architektury i zieleni.
 
oprac. MarWer