Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

środa,

30 czerwca 2021

10:53

Ewakuacja Centrum Nauki Experyment. Zakończyła się akcja zastępów straży pożarnej

Do groźnej sytuacji doszło w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Z powodu rozlania się żrącej substancji konieczna była ewakuacja całego budynku. 

AKTUALIZACJA GODZ. 15:00

Strażacy zakończyli akcję w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Jak już mówiliśmy przed południem, w magazynie wyciekła żrąca substancja. Nikomu nic się nie stało - pracownicy całego budynku ewakuowali się przed przyjazdem strażaków. Ci ustalili, że uszkodzone zostały pojemniki z amoniakiem i fenoloftaleiną w magazynie, w piwnicy. Rozlana ciesz miała powierzchnię około dwóch metrów kwadratowych. Została zneutralizowana - akcja strażaków zakończyła się przed 15:00 - poinformował dyżurny Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Na miejscu pracowało sześć zastępów strażackich, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:15

Na miejscu działa pięć zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa chemiczna. Jak dowiedział się nasz reporter od strażaków, ciecz została rozlana na powierzchni około dwóch metrów kwadratowych. Do zdarzenia doszło w magazynie, do którego nie mają dostępu zwiedzający. Na razie nie wiadomo, jaka to substancja - strażacy pobrali próbki do badań.

Pracownicy obiektu ewakuowali się sami, jeszcze przed przyjazdem ratowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Strażacy ustalili, że uszkodzone zostały pojemniki z amoniakiem i fenoloftaleiną. Na miejscu pracuje teraz sześć zastępów strażackich. Centrum Nauki Experyment jest zamknięte - ewakuowano pracowników z całego budynku.

 

Grzegorz Armatowski/mrud