Wiadomości
Północny cypel Wyspy Ołowianka w Gdańsku (fot. gdansk.pl / Dariusz Kwidzynski)

piątek,

25 czerwca 2021

07:03

Są niczym pieczęcie, przybite na gdańskich ulicach. Historyczne włazy celem wędrówek spacerowiczów

Z tego miejsca, znajdującego się na północnym cyplu Wyspy Ołowianka, rozciąga się też nieodkryta dotąd dla wielu panorama miasta. Gdańska Aleja Włazów, bo o niej mowa, została otwarta 11 czerwca i już jest celem wielu spacerów po mieście.

Aleja Włazów to pięć tysięcy metrów obszaru nad rzeką Motławą w centrum Gdańska. Wcześniej północny obszar Wyspy Ołowianki uchodził za industrialny i mało dostępny dla mieszkańców oraz turystów.

NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA

Aktualnie jest tu teren spacerowy oraz alejki, ławeczki i wielogatunkowa zieleń. Cała inwestycja kosztowała 1 628 510 zł netto.

Symbolem nowej przestrzeni są wkomponowane w alejki włazy kanalizacyjne. To historyczne gdańskie włazy, będące z jednej strony zwykłą częścią infrastruktury, a z drugiej artefaktami, pamiątkami historii, znakami rozwoju miasta. Są one niczym pieczęcie z logo, przybite na gdańskich ulicach.

 

 

Oprócz gdańskich 22 włazów jest jeszcze dwadzieścia włazów z innych polskich i zagranicznych miast: z Torunia, Grudziądza, Warszawy, Charkowa czy Bremy.

W lipcu 2021 r. udostępniona zostanie specjalna aplikacja edukacyjna. Po pobraniu ją na smartfona będzie można zagrać w interaktywną grę edukacyjną.

 

oprac. DW