Wiadomości
(fot. KMP Gdańsk)

sobota,

19 czerwca 2021

14:00

Fala upałów na Pomorzu. Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku

Fala upałów dotarła na Pomorze. Synoptycy przewidują, że do wtorku termometry pokazywać będą nawet ponad 30 stopni. Taka aura może być niebezpieczna - ostrzega policja i apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku. Warto w tych dniach zadbać o seniorów - mówi aspirant sztabowy Mariusz Chrzanowski z gdańskiej komendy miejskiej.

 

- Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Podczas upałów powinny ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. W ramach pomocy sąsiedzkiej upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a ich zdrowiu nic nie zagraża - mówi Chrzanowski.

Policjant przypomina też, aby pod żadnym pozorem, nawet na chwilę, nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie.

- Nawet jeśli wydaje nam się, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nigdy nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w zamkniętym samochodzie. Już w kilka minut temperatura wewnątrz samochodu może wzrosnąć nawet do 70 stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia - dodaje Chrzanowski.

Warto też zachować rozsądek podczas kąpieli w morzu czy jeziorze. Przecenianie swoich pływackich umiejętności może mieć tragiczne skutki.

 

Grzegorz Armatowski