Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

25 czerwca 2021

12:30

Szukamy Pomorskiego Przysmaku. Wakacyjna, bardzo słodka akcja Radia Gdańsk

Radio Gdańsk rusza z wakacyjnym programem kulinarnym. Tym razem poszukiwać będziemy Pomorskiego Przysmaku. Toruń ma pierniki, Poznań rogale, Wadowice kremówki, Warszawa W-Zetkę. A Pomorze? Który deser zasługuje na zaszczytne miano Pomorskiego Przysmaku?

W słodką podróż po Pomorzu nasza dziennikarka i autorka programu kulinarnego Ewelina Potocka zaprosiła znawczynię kuchni kaszubskiej Zytę Górną oraz znanego cukiernika Krzysztofa Ilnickiego.

- Pamiętam, kiedyś podczas deszczowego, listopadowego poranka dyskutowałam ze słuchaczami Radia Gdańsk o tym, jaki deser zasługuje na miano naszego wyjątkowego pomorskiego przysmaku. Pomysłów było mnóstwo. Na liście pojawił się młodzowy kuch, szneka z glancem, pierniczki, marcepany... Jednak żadna z propozycji nie wybiła się na prowadzenie. Żaden deser nie okazał się tym jedynym, wyjątkowym, jak poznański rogal świętomarciński, warszawska W-Zetka czy wadowicka kremówka. Tak narodził się pomysł na tę słodką, letnią przygodę i podróż: będziemy szukać pomorskiego przysmaku - opowiada Ewelina Potocka.

Zależało nam na tym, by nasz słodki cykl audycji pokazał różnorodność i wielobarwność Pomorza. Stąd pomysł na to, by w akcję zaangażować osobowości, które, choć pochodzą z różnych światów, cenią znakomity smak i kulinarne dziedzictwo regionu. Zderzyliśmy więc tradycję z nowoczesnością.

ODCINEK SZÓSTY:


W wersji kaszubskiej są kruche, drożdżowe i z nadzieniem, zazwyczaj owocowym. Często z wierzchu oblewa się je lukrem. Rogaliki. Poszukujemy Pomorskiego Przysmaku. Jesteśmy już na półmetku naszej podróży, jednak nie ustajemy w poszukiwaniach i niczym prawdziwi detektywi tropimy najlepsze smaki.

 

ODCINEK PIĄTY:

Młodzowy Kuch - kaszubskie ciasto drożdżowe z kruszonką, wpisane na listę produktów tradycyjnych. Składa się z dwóch elementów: owalnego tortu kaszubskiego weselnego i kosza biesiadnego z dużej blachy chlebowej. Do ciasta dodaje się starte na miazgę jabłko w celu spotęgowania smaku i utrzymania wilgotności. Zewnętrzna barwa powinna być brązowo-złocista, a konsystencja watowata, lekko gąbczasta. Przepis na przygotowanie Młodzowego Kucha pochodzi z około 1700 roku. 
 

 

ODCINEK CZWARTY:

 

Chrusty Drożdżowe – jak wskazuje nazwa, są kruche jak chrust, a najlepiej, gdy łamią się w dłoniach, gdy podnosi się je do ust. Z tych powodów chrusty robi się z bardzo cieniutkiego, maksymalnie rozwałkowanego ciasta. Często są mylone z faworkami, które jednak wytwarza się z pulchnego, miękkiego, drożdżowego ciasta (w praktyce nawet w cukierniach obie nazwy często stosuje się zamiennie).

 

 

ODCINEK TRZECI:

 

Usteckie Krówki – ręcznie robione według strzeżonej receptury krojone w różnych oryginalnych kształtach (między innymi zajączka, pisanki, motylka, babeczki czy serduszka) i później, także ręcznie, pakowane. Są autorskim pomysłem Beaty i Adama Jakubiaków. Ze względu na ręczne wytwarzanie, nie ma dwóch takich samych cukierków. Ich smak bywa urozmaicany dodatkami, jak sezam, kawa czy żurawina.

 

 

ODCINEK DRUGI:

 

Babka Chmieleńska - w Chmielnie co roku organizuje się konkurs "Chmieleńskie Babki Wielkanocne". Babki mają być tradycyjne, na drożdżach, bez proszku do pieczenia i sody. Poza tym jest duża dowolność. W ostatnim konkursie, który odbył się 28 marca, nagrodzono babkę parzoną, rodzynkową, czekoladową, gotowaną, majonezową i "różowy muffinek".

 

 

ODCINEK PIERWSZY:

Gdyńska Rybka z Ikrą Marko – dostępne w dwóch wersjach, większej i mniejszej, ciasteczko w kształcie rybki. Miękkie, sprężyste ciasto, z którego jest wykonane, przypomina połączenie biszkoptu z gofrem, a "ikra" oznacza zróżnicowane nadzienie – może być to lekki krem przypominający smakiem budyń, ale również powidła. Ich twórcą jest Marek Zabiegałowski, który inspirował się wypiekami swojej babci.


W naszym cyklu występują:

Zyta Górna - znawczyni kuchni kaszubskiej, autorka książek i publikacji o regionalnej kuchni kaszubskiej "Smaki Kaszub", członkini pomorskiego Dziedzictwa Kulinarnego, założycielka Izby Regionalnej w Zgorzałem. Rodowita Kaszubka, posiadaczka kaszubskiego serca i duszy. Szczera, bezpośrednia, ale oddana i pełna pasji.

Krzysztof Ilnicki - autorytet cukiernictwa i mentor, mistrz polskiej sceny cukierniczej, absolwent Thames Valley University w Londynie na kierunku Międzynarodowych Sztuk Kulinarnych. Pomysłodawca, autor, twórca marki UMAM. Cukiernia Gdańska. Entuzjastyczny, ciekawy ludzi, świata i smaków.

Podczas wakacji odwiedzać będziemy różne zakątki Pomorza i tam podpytamy i podpatrzymy, co jadają mieszkańcy. Do kawy, do herbaty, na deser.

Na naszej liście mamy już kilka przysmaków, które zasługują na uwagę i aplauz. Są słodkości znad morza i z Kaszub, z Kociewia. Uniwersalne, znane i takie, o których dopiero zrobi się głośno.

Każde piątkowe popołudnie, między 13:30 a 14:00 (czyli zamiast klasycznego "Gotuj Się Na Weekend"), będzie upływało pod znakiem słodkiego przysmaku - na naszej antenie oraz w sieci, gdzie będzie można obejrzeć filmik z testowania deserów i nie tylko.

Przed nami wspaniała, słodka wakacyjna podróż w poszukiwaniu Pomorskiego Przysmaku, a pod koniec wakacji głosowanie słuchaczy na Przysmak Pomorza.

 

EP/amo


Zobacz Galerię