Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

25 czerwca 2021

12:30

Wybieramy Pomorski Przysmak! Wakacyjna, bardzo słodka akcja Radia Gdańsk

Toruń ma pierniki, Poznań rogale, Wadowice kremówki, Warszawa W-Zetkę. A Pomorze? Przedstawiliśmy dziesiątkę kandydatów do miana Pomorskiego Przysmaku. Który zasłużył na ten tytuł? O tym zdecydują słuchacze Radia Gdańsk.

W słodką podróż po Pomorzu nasza dziennikarka i autorka programu kulinarnego Ewelina Potocka zaprosiła znawczynię kuchni kaszubskiej Zytę Górną oraz znanego cukiernika Krzysztofa Ilnickiego.

- Pamiętam, kiedyś podczas deszczowego, listopadowego poranka dyskutowałam ze słuchaczami Radia Gdańsk o tym, jaki deser zasługuje na miano naszego wyjątkowego pomorskiego przysmaku. Pomysłów było mnóstwo. Na liście pojawił się młodzowy kuch, szneka z glancem, pierniczki, marcepany... Jednak żadna z propozycji nie wybiła się na prowadzenie. Żaden deser nie okazał się tym jedynym, wyjątkowym, jak poznański rogal świętomarciński, warszawska W-Zetka czy wadowicka kremówka. Tak narodził się pomysł na tę słodką, letnią przygodę i podróż: będziemy szukać pomorskiego przysmaku - opowiada Ewelina Potocka.

Zależało nam na tym, by nasz słodki cykl audycji pokazał różnorodność i wielobarwność Pomorza. Stąd pomysł na to, by w akcję zaangażować osobowości, które, choć pochodzą z różnych światów, cenią znakomity smak i kulinarne dziedzictwo regionu. Zderzyliśmy więc tradycję z nowoczesnością.

GŁOSOWANIE

Który deser zasługuje na zaszczytne miano Pomorskiego Przysmaku i dlaczego? To Państwo wybierają. Warto oddać swój głos z argumentacją dlaczego ten Pomorski Przysmak ponieważ do wygrania jest weekend w Zamku Gniew oraz nagrody pocieszenia - plecaki piknikowe.

Na głosy czekamy do 9 września, do godz. 23:59. Konkurs rozwiążemy 10 września w kulinarnej audycji Eweliny Potockiej.

Co trzeba zrobić? Wysłać SMS-a i napisać nam dlaczego ten Pomorski Przysmak?

GDYŃSKA RYBKA – GDYNIA - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.1 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
CHMIELEŃSKA BABKA – CHMIELNO - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.2 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
KRÓWKA USTECKA – USTKA - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.3 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
CHRUSTY DROŻDŻOWE – ŻUKOWO - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.4 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
KUCH MŁODZOWY – KARTUZY - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.5 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
ROGALIK – NOWY STAW - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.6 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
FEFERNUSKI KOCIEWSKIE – TCZEW - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.7 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
RUCHANKI – KOŚCIERZYNA - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.8 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
CYTRONSZPAJZA – PRUSZCZ GDAŃSKI - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.9 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)
KRĘGLE KOCIEWSKIE – STAROGARD GDAŃSKI - SMS O TREŚCI PRZYSMAK.10 NA NUMER 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS)

ODCINEK DZIESIĄTY:


Kręgiel kociewski – ciasto drożdżowe, trochę podobne do francuskiego, z odrobiną pomarańczy. Wyglądem przypomina zawinięty rogalik.ODCINEK DZIEWIĄTY:

Cytronszpajza – deser jajeczny z dodatkiem cytryny, wpisany na listę produktów tradycyjnych. Robi się ją tylko z czterech składników – jajek, cukru, żelatyny i wody. Chociaż nazwa wskazuje na cytrynę, niekiedy bywa ona zastępowana kakaem lub karmelem. Inna nazwa potrawy to legumina.


ODCINEK ÓSMY:

Ruchanki – wytwarzane na Kaszubach płaskie, owalne racuszki z ciasta chlebowego, wpisane na listę produktów regionalnych. Kiedyś robiono je z tego, co pozostało w dzieży po ulepieniu bochenków chleba. Do ich zrobienia można użyć mąki pszennej lub żytniej. Mają lekko kwaśny smak. Można też zrobić je z ciasta drożdżowego, wtedy ich smak jest słodkawy. Ruchanki mogą być smażone lub pieczone. Nazwę tłumaczy się na trzy sposoby – chodzi albo o to, że ciasto musi być dobrze wyrobione, czyli „wyruchane”, albo o pracę drożdży, które „ruchają” (ruszają) ciasto albo o to, że racuchy „ruchają się” (ruszają) na patelni. Jeszcze bardziej dwuznacznie brzmi określenie racuchów polanych melasą – taką potrawa nazywa się „ruchanki z fjutem”.
 


ODCINEK SIÓDMY:


Fefernuski kociewskie – pierniczki, wpisane na listę produktów tradycyjnych. Zazwyczaj podaje się je na Boże Narodzenie. Ciasto piernikowe, z którego się je wytwarza, przez dwa tygodnie dojrzewa na strychu. Zaraz po upieczeniu są dość twarde, więc zamyka się je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Po kilku dniach kruszeją, a nawet powinny stać się bardzo delikatne. Przepis pochodzi z lat 60, a nazwa tłumaczy się z niemieckiego Pfeffernusskuchen, gdzie Pfeffer tłumaczy się jako pieprz lub pierny, a Nuss jako orzech lub twardy.

 

ODCINEK SZÓSTY:


W wersji kaszubskiej są kruche, drożdżowe i z nadzieniem, zazwyczaj owocowym. Często z wierzchu oblewa się je lukrem. Rogaliki. Poszukujemy Pomorskiego Przysmaku. Jesteśmy już na półmetku naszej podróży, jednak nie ustajemy w poszukiwaniach i niczym prawdziwi detektywi tropimy najlepsze smaki.

 

ODCINEK PIĄTY:

Młodzowy Kuch - kaszubskie ciasto drożdżowe z kruszonką, wpisane na listę produktów tradycyjnych. Składa się z dwóch elementów: owalnego tortu kaszubskiego weselnego i kosza biesiadnego z dużej blachy chlebowej. Do ciasta dodaje się starte na miazgę jabłko w celu spotęgowania smaku i utrzymania wilgotności. Zewnętrzna barwa powinna być brązowo-złocista, a konsystencja watowata, lekko gąbczasta. Przepis na przygotowanie Młodzowego Kucha pochodzi z około 1700 roku. 
 

 

ODCINEK CZWARTY:

 

Chrusty Drożdżowe – jak wskazuje nazwa, są kruche jak chrust, a najlepiej, gdy łamią się w dłoniach, gdy podnosi się je do ust. Z tych powodów chrusty robi się z bardzo cieniutkiego, maksymalnie rozwałkowanego ciasta. Często są mylone z faworkami, które jednak wytwarza się z pulchnego, miękkiego, drożdżowego ciasta (w praktyce nawet w cukierniach obie nazwy często stosuje się zamiennie).

 

 

ODCINEK TRZECI:

 

Usteckie Krówki – ręcznie robione według strzeżonej receptury krojone w różnych oryginalnych kształtach (między innymi zajączka, pisanki, motylka, babeczki czy serduszka) i później, także ręcznie, pakowane. Są autorskim pomysłem Beaty i Adama Jakubiaków. Ze względu na ręczne wytwarzanie, nie ma dwóch takich samych cukierków. Ich smak bywa urozmaicany dodatkami, jak sezam, kawa czy żurawina.

 

 

ODCINEK DRUGI:

 

Babka Chmieleńska - w Chmielnie co roku organizuje się konkurs "Chmieleńskie Babki Wielkanocne". Babki mają być tradycyjne, na drożdżach, bez proszku do pieczenia i sody. Poza tym jest duża dowolność. W ostatnim konkursie, który odbył się 28 marca, nagrodzono babkę parzoną, rodzynkową, czekoladową, gotowaną, majonezową i "różowy muffinek".

 

 

ODCINEK PIERWSZY:

Gdyńska Rybka z Ikrą Marko – dostępne w dwóch wersjach, większej i mniejszej, ciasteczko w kształcie rybki. Miękkie, sprężyste ciasto, z którego jest wykonane, przypomina połączenie biszkoptu z gofrem, a "ikra" oznacza zróżnicowane nadzienie – może być to lekki krem przypominający smakiem budyń, ale również powidła. Ich twórcą jest Marek Zabiegałowski, który inspirował się wypiekami swojej babci.


W naszym cyklu wystąpili:

Zyta Górna - znawczyni kuchni kaszubskiej, autorka książek i publikacji o regionalnej kuchni kaszubskiej "Smaki Kaszub", członkini pomorskiego Dziedzictwa Kulinarnego, założycielka Izby Regionalnej w Zgorzałem. Rodowita Kaszubka, posiadaczka kaszubskiego serca i duszy. Szczera, bezpośrednia, ale oddana i pełna pasji.

Krzysztof Ilnicki - autorytet cukiernictwa i mentor, mistrz polskiej sceny cukierniczej, absolwent Thames Valley University w Londynie na kierunku Międzynarodowych Sztuk Kulinarnych. Pomysłodawca, autor, twórca marki UMAM. Cukiernia Gdańska. Entuzjastyczny, ciekawy ludzi, świata i smaków.

 

EP/amo/mrud


Zobacz Galerię