Wiadomości
Nz. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (Fot. Agencja KFP/Lukasz Glowala)

niedziela,

13 czerwca 2021

13:12

Polska inżynier budowy okrętów, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej. W wieku 84 lat zmarła kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Jak podano na stronie Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, w nocy z 12 na 13 czerwca zmarła kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej i inżynier budowy okrętów. Była pierwszą kobietą, która opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym samotnie.

Kapitan znana była przede wszystkim ze swojej miłości do morza. 10 marca 1976 rozpoczęła swój rejs dookoła Ziemi w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, jednak z powodu drobnych awarii musiała zawrócić do portu. Ponownie wyruszyła 28 marca 1976. Dalej "Mazurek" płynął poprzez Atlantyk i Kanał Panamski na Ocean Spokojny ku Australii i przez Ocean Indyjski do Przylądka Dobrej Nadziei. Wielki krąg kapitan zamknęła 20 marca 1978 r. o godzinie 21:00 w pobliżu wysp Zielonego Przylądka.

JAKO PIERWSZA KOBIETA

Była pierwszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu. Po rejsie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została przyjęta do elitarnego grona członków The Explorers Club w Nowym Jorku, a jej wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Po powrocie do Polski została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i złotym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe". W 2008 roku otrzymała Super Kolosa za całokształt żeglarskich osiągnięć. Materiał o tej zasłużonej postaci przygotowała w 2018 roku Anna Rębas.

W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem

pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu - nie tylko tego fizycznego - bo na szlak

życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.

Niedługo Ją wspólnie pożegnamy (informacje o pogrzebie wkrótce), już teraz otaczajmy ciepłą

myślą i modlitwą.

- poinformowali bliscy zmarłej za pośrednictwem strony. 

mw