Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

11 czerwca 2021

14:33

Arkadiusz Zgliński: "Realizacja projektu przekopu Mierzei Wiślanej jest bardzo zaawansowana" [FORUM MORSKIE]

Dzięki budowie nowej drogi wodnej strategiczne polskie porty zostaną połączone. Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu w Elblągu, przedstawił podczas I Forum Morskiego Radia Gdańsk perspektywy, które otworzy powstanie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Arkadiusz Zgliński entuzjastycznie ocenił odważną, jak stwierdził, decyzję o budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. - Port w Elblągu i porty zalewowe, zarówno w części województwa warmińsko-mazurskiego, jak i w województwie pomorskim, będą wreszcie połączone skróconą drogą wodną z innymi strategicznymi dla gospodarki państwa polskiego portami, a także z portami Europy Zachodniej i Skandynawii. Ale również nie odżegnujemy się od współpracy z portami rosyjskimi, głównie tymi zlokalizowanymi w obwodzie kaliningradzkim, oraz litewskimi - zapowiedział.

NIE TYLKO SAM KANAŁ, ALE RÓWNIEŻ ZWIĄZANE Z NIM INWESTYCJE

Dyrektor podkreślił, że projekt przekopu wszedł już w fazę bardzo zaawansowaną. - Pierwszy etap zostanie zakończony w czerwcu przyszłego roku. Ale problemów Portu w Elblągu nie rozwiązuje tylko sam kanał na Mierzei Wiślanej, lecz również inwestycje, które są z nim niejako skorelowane. Chodzi o pogłębienie torów wodnych i zapewnienie bezpiecznej głębokości dostępu do elbląskiego portu - podkreślał.

 

 

oprac. MarWer