Wiadomości
W rejonie Kartuz i Chmielna od czwartku do niedzieli rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym (Fot. Pixabay)

piątek,

11 czerwca 2021

18:30

Utrudnienia drogowe w okolicach Kartuz i Chmielna, świetlica wiejska w Pakotulsku oraz symbole gminy Rzeczenica [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Poważne utrudnienia w ruchu czekają kierowców pod koniec przyszłego tygodnia w rejonie Kartuz i Chmielna. W tych miejscowościach od czwartku do niedzieli rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym.
Jak informuje urząd - zamknięte będą parking przy Klasztornej i Wzgórzu Wolności, także ulice Parkowa i Hallera, gdzie mieścić będzie się start i meta zawodów.

Trasa poprowadzi między innymi przez Prokowo, Mirachowo, Mojusz, Garcz, Zawory i Ręboszewo. W tych miejscowościach drogi czasowo będą zamykane.


Gotowa jest już świetlica wiejska w Pakotulsku koło Przechlewa. Obiekt został zbudowany od podstaw. Oficjalnie zostanie on otwarty już za tydzień. Będzie to pierwszy taki budynek w historii tej miejscowości.

Do tej pory mieszkańcy Pakotulska nie mieli swojej świetlicy. Problemem były nawet organizacje zebrań sołeckich. Urządzano je w biurze jednej z miejscowych firm. - Teraz mieszkańcy w końcu będą mieli swoje miejsce spotkań - mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo.

INWESTYCJA ZA 700 TYS. ZŁOTYCH

- W środku mamy dużą salę, kuchnię, pomieszczenie socjalne. Jest to budynek, który ma powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych. Myślę, że wszystko to, co najbardziej potrzebne jest mieszkańcom, znajduje się wewnątrz - dodaje Michałowski.

Budowa obiektu kosztowała 700 tysięcy złotych. 265 tysięcy to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku gmina Rzeczenica będzie miała swój herb i flagę. Jest to jeden z ostatnich samorządów w południowej części województwa, który nie posiada własnych, zatwierdzonych symboli. Prace nad ich opracowaniem już trwają.

- Obecnie gmina Rzeczenica posługuje się logotypem, który nawiązuje do wizerunku bociana. Nie jest to jednak herb i takowym z punktu widzenia zasad heraldycznych, być nie może. Stąd pomysł, aby zlecić ekspertom wykonanie nowego symbolu gminy. Pierwsze propozycje już są - mówi Tadeusz Matwijewicz, heraldyk pracujący nad herbem Rzeczenicy.

- Będzie to herb europejski, herb polski, zgodny z zasadami, zgodny z tradycją. Jak najprostszy, bo taki herb jest najlepszy. Będzie opowiadał w jakimś sensie historię ziemi rzeczenickiej i człuchowskiej, ale też jej geografię – dodaje ekspert.

SYMBOLE

Proponowana wersja herbu Rzeczenicy zakłada, że na niebieskiej tarczy herbowej znajdzie się krzyż, symbolizujący wieloletnie przywiązanie do chrześcijaństwa oraz fale symbolizujące występujące tam liczne jeziora i rzeki. Zresztą nazwa Rzeczenica, pochodzi od słowa „rzeka”.

Wzór herbu najpierw zostanie poddany konsultacjom społecznym, później trafi do komisji heraldycznej przy MSWiA. Po uzyskaniu pozytywnych opinii zatwierdzi go też rada gminy. Dopiero od tego momentu, będzie można go używać jako oficjalnego symbolu gminy.


Najlepsi recytatorzy z regionu zaprezentują się na scenie w Chmielnie. W tym roku Kaszubi świętują 50. edycję konkursu Rodna Mowa. Uczestnicy walczyli o finał poprzez prezentacje wideo, których spłynęło do jury ponad 200. - Teraz w sobotę i niedzielę recytacje usłyszymy w tradycyjnej formie - mówi dyrektor Chmieleńskiego Domu Kultury, Edyta Klasa.

W ubiegłym tygodniu tygodniu pracowały pierwsze komisje, które wyłoniły blisko 40 finalistów z wszystkich kategorii. Oni zaś już w sobotę zaprezentują się na chmieleńskiej scenie przed główną komisją, której przewodniczy ks. prof. Jan Walkusz. Niedzielną galę finałową będziemy transmitować na żywo - dodaje Edyta Klasa.

Finał Rodnej Mowy będzie można oglądać poprzez platformę YouTube i Facebook. Więcej informacji na stronie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

 

Sebastian Kwiatkowski/Dariusz Kępa/Robert Groth/pb