Wiadomości
Nowi laureaci Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej (Fot. Pomorskie.eu/Bożena Micun-Gusman)

piątek,

11 czerwca 2021

11:49

Święto sztuki. Przemek Dyakowski laureatem Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku wręczono statuetki Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Nagrody dostali muzycy, konserwator zabytków, artysta streetartowy i gdańska firma wspierająca Teatr Wybrzeże. Nagrody wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Według Katarzyny Piotrowskiej–Turnowieckiej z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku w kategorii Kreacje Artystyczne nominowano dziesięciu artystów, a do Pomorskiej Nadziei Artystycznej i do miana Mecenasa Kultury Pomorskiej po trzech twórców. Laureata Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej wskazuje marszałek województwa pomorskiego.

TO JUŻ 22. EDYCJA

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznana została już po raz 22. W ubiegłym roku gala nie odbyła się z powodu pandemii, a laureaci zostali ogłoszeni online. Nagroda zostaje przyznana przedstawicielom środowiska artystycznego z Pomorza, którzy byli autorami wybitnego dokonania artystycznego lub przyczynili się do powstania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego.

Podczas gali przemawiał dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski, który wskazywał, że rok 2020 był bardzo trudny, podkreślił, że nie było gali ani Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

MISTRZ TRÓJMIEJSKIEJ SCENY JAZZOWEJ

Na początku uroczystości wręczone zostało najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną odebrał mistrz trójmiejskiej sceny jazzowej Przemek Dyakowski.

W kategorii "Kreacje Artystyczne" nagrody przyznano konserwator zabytków Iwonie Berent, artyście streetartowemu Mariuszowi Warasowi oraz muzykowi Robertowi Kwiatkowskiemu. Iwona Berent została wyróżniona za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcję XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode. Mariusz Waras został nagrodzony za cykl społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację na Białorusi.

Roberta Kwiatkowskiego uhonorowano za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty oraz dyrygenta – koncertu "Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich dziewięciu klasycznych koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Haydna i Ludwiga van Beethovena.

W kategorii "Pomorska Nadzieja Artystyczna" statuetkę Gryfa Pomorskiego przyznano Hannie Pozorskiej. W uzasadnieniu nominacji podkreślono, że ta utalentowana i wrażliwa skrzypaczka znajduje się u progu wielkiej kariery.

Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat. Swoje umiejętności rozwijała pod okiem wybitnych skrzypków, takich jak Alena Baeva, Midori Goto i Krzysztof Jakowicz. Jest laureatką m.in. pierwszego miejsca i Nagrody Specjalnej w XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu oraz Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA 2020. Obecnie jest pierwszą skrzypaczką Penderecki Youth Orchestra.

W kategorii "Mecenas Kultury Pomorskiej" nagroda powędrowała firmy do Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. Gdańska firma wyróżniona została m.in. za wspieranie Teatru Wybrzeże w trudnym czasie pandemii.

Wydarzeniu towarzyszył koncert symfoniczny. W programie znalazły się utwory: Fanfara "La Péri" Paula Dukasa, Uwertura do "Włoszki w Algierze" Gioacchino Rossiniego, I Symfonia D-dur op. 25 "Klasyczna" Sergiusza Prokofiewa oraz Notturno per orchestra, op. 70, nr 1 Giuseppe Martucciego.

Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadził George Tchitchinadze. 

 
PAP/DW