Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

11 czerwca 2021

11:07

Ireneusz Merchel: "Realizujemy trasy objazdowe, żeby mieszkańcy Kartuz i okolic nie zostali odcięci od kolei" [FORUM MORSKIE]

PKP prowadzi inwestycje mające poprawić komfort podróżnych. Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., objaśniał w trakcie I Forum Morskiego Radia Gdańsk cel tworzenia tras objazdowych.

Ireneusz Merchel deklarował, że prowadzona przez niego podmiot jest na końcowym etapie dokumentacji projektowej linii łączącej Bydgoszcz, Kościerzynę i Gdynię. - Mamy już decyzję środowiskową, jeszcze nieostateczną. Natomiast w tej chwili realizujemy tak zwane trasy objazdowe między Glinczem a Kokoszkami. Samorząd województwa prowadzi inwestycje na odcinku Kokoszki-Kiełpinek. Zależy nam, żeby nie odciąć mieszkańców Kartuz i okolic od ruchu kolejowego na czas modernizacji od Somonina do Gdyni - tłumaczył.

Prezes powiedział też, że PKP jest na końcowym etapie wyboru wykonawcy nowej drogi łączącej Glincz z Kartuzami. Inwestycja będzie mieć kluczowe znaczenie. - Zakładamy, że jesienią, kiedy będzie już ustalone finansowanie inwestycji w nowej perspektywie, będziemy już gotowi na ogłoszenie pierwszych przetargów. Mowa o jednej z głównych linii, wpisanej w program na nową perspektywę. Zamierzamy realizować to etapowo - zapowiedział.

PRZEJEDZIE CZTERY RAZY WIĘCEJ POCIĄGÓW

Przepustowość nowej linii ma umożliwić przejechanie do portów w Gdańsku i Gdyni nawet czterokrotnie większej liczbie pociągów. - Wszystkie one do Gdyni będą wjeżdżały w samym mieście, z pominięciem Trójmiasta. Te jadące do Gdańska już od Bydgoszczy będą jechały linią czterotorową i wjeżdżały dopiero w Tczewie i Pruszczu Gdańskim. To spowoduje separację ruchu pasażerskiego - podkreślał.

Ireneusz Merchel zapowiedział też planowaną modernizację linii łączącej Inowrocław z Gdańskiem na prędkość 200 kilometrów na godzinę dla ruchu pasażerskiego.

 

 

oprac. MarWer