Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

10 czerwca 2021

17:17

Druga debata Forum Morskiego. Jakie są perspektywy dla polskiej gospodarki morskiej? [FORUM MORSKIE]

Drugi panel finału I Forum Morskiego Radia Gdańsk był poświęcony polskiej gospodarce morskiej i jej perspektywom na przyszłość. Goście mówili o konieczności koncentracji na gospodarce morskiej, a także trudnościach, które napotyka przemysł stoczniowy.

W rozmowie uczestniczyli: Maciej Styczyński (naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), Kacper Płażyński (poseł na Sejm RP, członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), prof. Marek Grzybowski (Klaster Morski), Krzysztof Dośla (przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność") oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk (prezes Polskich Linii Oceanicznych S.A.). Dyskusję moderował Artur Kiełbasiński.

- Musimy mieć sprecyzowane cele i określoną ścieżkę. Obecnie musimy odbudowywać siłę, która kiedyś była ogromna. Ważna jest szybkość i trafność podejmowanych decyzji. Nie ma przemysłu stoczniowego bez polskich armatorów. Wierzę, że jesteśmy w stanie to odbudować. Potrzebujemy do tego na pewno dobrych rozwiązań polityki społecznej. Wyzwań jest bardzo dużo, ale rozwój jest możliwy - wskazała Dorota Arciszewska Mielewczyk.

"WSZYSTKO MUSIMY IMPORTOWAĆ"

Prezes Polskich Linii Oceanicznych S.A. zwróciła uwagę na wysokie koszty importu i wady, jakie niesie ze sobą takie rozwiązanie.

- Wszystko musimy importować, a koszty importu z Chin są bardzo wysokie - tłumaczyła uczestniczka debaty. - Stawki wrastają i nie wiemy do jakich poziomów dojdą. Pandemia pokazała, że produkcja musi być na miejscu. Chcielibyśmy produkować w polskich stoczniach. My jako żeglugowcy spotykamy się jednak z oporem i przeciwnościami. Bariery stają się nie do przeskoczenia. Mamy też problem z kadrą, a będziemy potrzebować coraz więcej wykształconych oraz dobrze opłacanych ludzi, a to kosztuje. Mówimy więc o bardzo szerokiej stali i musimy patrzyć w przyszłość. Polska powinna na tym zarabiać pieniądze. Różnorakie opłaty powodują, że polscy armatorzy mają dziś statki pod obcymi banderami - dodała.

Kacper Płażyński stwierdził, że zawód marynarza ma perspektywy, które jednak nie są wykorzystywane przez państwo. - Mamy archaiczne przepisy, jeśli chodzi o kwestię ubezpieczenia społecznego marynarzy. Armatorom po prostu nie opłaca się tworzyć flot pod polską banderą. Chyba tylko kapitan Latała jako jedyny trzyma żeglugę gdańską pod naszą banderą, co wynika z jego głębokiego patriotyzmu, i traci na tym pieniądze - zauważył.

POLSCY MARYNARZE STRACĄ PRACĘ LUB WYEMIGRUJĄ

Poseł odniósł się do niekorzystnego dla polskich marynarzy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. - O kosztach ponoszonych przez pracodawcę na ubezpieczenia społeczne decyduje już nie to, gdzie ma siedzibę armator, tylko miejsce rezydencji marynarza. Czyli albo zagraniczni armatorzy przestaną zatrudniać Polaków, albo nasi rodacy wyemigrują z Polski, a zarobione przez nich pieniądze przestaną wpływać na konta naszych banków. Myślę, że nie chcemy ich stracić, dlatego dziwię się, że przez tyle dziesięcioleci nie stworzyliśmy naprawdę atrakcyjnego systemu ubezpieczeń - mówił poseł PiS.

Krzysztof Dośla wskazywał, że dyskusje często nie koncentrują się na najważniejszych kwestiach. - Często zapominamy o tym, że podmiotem wszystkich projektów i przepisów powinni być ludzie. Niestety, przez wiele lat dopominaliśmy się wysłuchania i zrozumienia tego, że gospodarka morska ma swoją szczególną specyfikę - podkreślał.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" wspominał swoje związkowe doświadczenia. - Uczestniczyłem w dyskusjach nad kolejnymi zmianami kodeksu morskiego i w pracach nad hipoteką morską, które nic nie przyniosły. Wolałbym, żebyśmy świadomie kształtowali przyszłość zamiast ją przewidywać. Jednak w tym celu musimy przede wszystkim dokonać analizy i oceny stanu obecnego. Trzeba też najzwyczajniej w świecie wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów - wskazywał.

"POLSKA GOSPODARKA MORSKA JEST POSTRZEGANA DOBRZE"

Nieco innego zdania był prof. Marek Grzybowski, prezes zarządu Polskiego Klastra Morskiego. - Polska gospodarka morska jest postrzegana dobrze. Nasi naukowcy i inżynierowie są bardzo pozytywnie oceniani i poszukiwani do pracy. My wspieramy wszystkie firmy, które posiadają jakikolwiek potencjał innowacyjny. Mamy dobry odzew - odpowiadał.

- Idziemy w świat, w którym dominować będzie informatyzacja. Jesteśmy na bieżąco, jeśli chodzi o statki bezzałogowe i autonomiczne. Nasza firma wykonała jednostkę do prowadzenia badań akwenów zamkniętych w systemie autonomicznym. Mamy czym się pochwalić - powiedział profesor, zwracając uwagę na sukcesy polskich firm.

"NADĄŻANIE ZA ŚWIATOWYMI TRENDAMI"

Maciej Styczyński, naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mówiło tym, co jest najbardziej istotne dla przyszłości gospodarki morskiej. - W oparciu o prowadzone przez nas analizy wiemy, że najważniejsze dla polskiej gospodarki morskiej jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - wskazywał.

- Ostatnio procesy te stały się jeszcze ważniejsze ze względu na zmieniającą się sytuację międzynarodową i gospodarczą. Cała gospodarka morska to jest obszar narodowej, gdzie spotykają się najnowocześniejsze technologie. Trzeba je opracować samemu albo pozyskać z innego źródła i je rozwijać - tłumaczył uczestnik debaty.

 

Pełna relacja dostępna jest tutaj:

 

 

mm