Wiadomości
Piotr Świąc miał 54 lata (Fot. Radio Gdańsk)

czwartek,

10 czerwca 2021

15:08

Kierowca, który uderzył w samochód Piotra Świąca winny wypadkowi. 23-latek był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Bezpośrednią przyczyną wypadku, w którym zginął dziennikarz TVP Gdańsk Piotr Świąc był nieprawidłowy sposób kierowania przez kierowcę drugiego samochodu – ustalił biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Dodatkowo okazało się, że 23-latek był pod wpływem alkoholu i amfetaminy. Przekroczył też dozwoloną prędkość.

Prokuratura ma już pełną opinię biegłego i niebawem zakończy postępowanie. Opinia biegłego jest bowiem ostatnią czynnością w śledztwie dotyczącym tragedii. Do wypadku doszło 5 marca po 22:00 na drodze krajowej nr 20 w Borczu koło Żukowa. W zderzeniu golfa i megane zginęli obaj kierowcy. Piotr Świąc wracał do domu z pracy.

JECHAŁ 120/130 KM/H

Jak mówi prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych dokonał oceny zachowania obu kierowców.

- Ustalił, że bezpośrednią przyczyną wypadku był nieprawidłowy sposób kierowania przez kierowcę renault megane. 23-letni mężczyzna nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wyprzedzania. Jednocześnie będąc w stanie nietrzeźwości i po użyciu amfetaminy zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym autem dziennikarza. Mężczyzna dodatkowo jechał z prędkością większą, niż dopuszczalna, to jest 120-130 km/h - mówi prokurator Wawryniuk.

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach w najbliższym czasie zamierza zakończyć postępowanie w tej sprawie. Opinia biegłego potwierdza wcześniejsze ustalenia policji, 23-latek, mieszkaniec powiatu kartuskiego, jadący renault w kierunku Żukowa z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z volkswagenem, którym kierował 54-letni Piotr Świąc, wieloletni prezenter i dziennikarz TVP Gdańsk.

Piotr Świąc miał 54 lata. Spoczywa na cmentarzu "Srebrzysko" w Gdańsku.

 

Grzegorz Armatowski