Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher

czwartek,

10 czerwca 2021

13:54

Dr hab. Bartłomiej Pączek: "Inwestycja w bezpieczeństwo morskie musi być długofalowa" [FORUM MORSKIE]

Kolejna dyskusja w ramach Forum Morskiego nosiła nazwę "Zamówienia publiczne, Zielony Ład, offshore szansą na odbudowę przemysłu stoczniowego". Wziął w niej udział m. in. dziekan kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek z Akademii Marynarki Wojennej. Rozmowę prowadziła Iwona Wysocka.

Prelegent zwrócił uwagę, że inwestycja w bezpieczeństwo morskie musi być długofalowa i w krótkim czasie nie przyniesie zwrotu.

- Nie możemy o niej jednak zapominać, a w ostatnich latach zapomnieliśmy. Przede wszystkim powinniśmy wspierać rozwój zdolności narodowych do utrzymania i rozwoju sił morskich, nie tylko sił marynarki wojennej. Trzeba spojrzeć na to z perspektywy trzech wymiarów: pokoju, kryzysu, a nawet potencjalnej wojny. Okres pokoju jest już na tyle długi, że pozwalamy sobie zapomnieć o utrzymaniu odpowiedniego potencjału bezpieczeństwa - tłumaczył dziekan.

"CHCEMY STAĆ NA STRAŻY SUWERENNOŚCI"

- Jako państwo chcemy stać na straży suwerenności i nienaruszalności terytorialnej, a to przekłada się na zapisy strategiczne. One z kolei powinny przekładać się na utrzymanie pożądanego interesu bezpieczeństwa, nawet w przypadku zagrożenia - zaznaczył.

Bartłomiej Pączek zaznaczył, że istnieje możliwość wsparcia publicznego, ale musi się ona wiązać z interesem bezpieczeństwa państwa.

- Możemy zatem wesprzeć np. stocznię, która wytwarza jednostki bojowe na rzecz marynarki wojennej, ale już wedle przepisów nie np. farmę wiatrową. Będziemy tu niestety ofiarą agresywnie grających graczy azjatyckich - mówił w czasie dyskusji.

 

 

oprac. amo