Wiadomości
Maciej Styczyński (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

10 czerwca 2021

12:58

Maciej Styczyński: "Nie ma innej alternatywy niż to, żeby stawiać na rozwój gospodarki morskiej" [FORUM MORSKIE]

Maciej Styczyński, naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury wystąpił w I Forum Morskim Radia Gdańsk w debacie poświęconej polskiej gospodarce morskiej i jej perspektywom na przyszłość 10 czerwca o godz. 11:30. - W oparciu o prowadzone przez nas analizy wiemy, że najważniejsze dla polskiej gospodarki morskiej jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - wskazywał.

Ostatnio procesy te stały się jeszcze ważniejsze ze względu na zmieniającą się sytuację międzynarodową i gospodarczą. Cała gospodarka morska to jest obszar narodowej, gdzie spotykają się najnowocześniejsze technologie. Trzeba je opracować samemu albo pozyskać z innego źródła i je rozwijać - tłumaczył uczestnik debaty.

- Przy wdrażaniu prototypów trzeba wykorzystać więcej obcych technologii, żeby przeskoczyć dziurę. Zapewne większa ilość będzie pozyskana z zagranicy. Później będzie stale wzrastał udział polskich technologii. Dla nas ważne jest, że Unia Europejska zaczyna walczyć z nieuczciwą konkurencją pozaunijną na poziomie dumpingu cenowego czy ekologicznego. Nie ma innej alternatywy niż to, żeby stawiać na rozwój gospodarki morskiej. W perspektywie najbliższych 50 lat ten sektor gospodarki będzie bardzo mocno się rozwijał - dodał Styczyński.

 

Poniżej można obejrzeć całą debatę:

 

 

oprac. DW