Wiadomości

czwartek,

10 czerwca 2021

12:44

Prof. Marek Grzybowski: nasza gospodarka morska postrzegana jest dobrze, jesteśmy na bieżąco [FORUM MORSKIE]

Profesor Marek Grzybowski, prezes zarządu Polskiego Klastra Morskiego, wziął udział w debacie I Forum Morskiego Radia Gdańsk, poświęconej polskiej gospodarce morskiej. - Wspieramy wszystkie firmy, które posiadają potencjał innowacyjny - wskazał.

Prezes zarządu Polskiego Klastra Morskiego opisał, jak obecnie wygląda światowa gospodarka morska. Zwrócił też uwagę na to, jak będzie się ona zmieniać.

- Rynek gospodarki morskiej się zmienia i rozwija. Z badań wynika, że ten gospodarki morskiej światowej to półtora biliona dolarów, a w ciągu najbliższych dziesięciu lat ma wzrosnąć dwukrotnie. Ja uważam, że ten rynek będzie rósł jeszcze bardziej, można go doszacować o około 20 procent więcej - przewidywał profesor.

"POSTRZEGANA CAŁKIEM NIEŹLE"

Pozostali uczestnicy debaty zwracali uwagę na problemy kadrowe. Marek Grzybowski nie zgodził się z tą opinią.

- Polska gospodarka morska jest postrzegana dobrze. Nasi naukowcy i inżynierowie są bardzo pozytywnie oceniani i poszukiwani do pracy. My wspieramy wszystkie firmy, które posiadają jakikolwiek potencjał innowacyjny. Mamy dobry odzew - odpowiadał.

- Idziemy w świat, w którym dominować będzie informatyzacja. Jesteśmy na bieżąco, jeśli chodzi o statki bezzałogowe i autonomiczne. Nasza firma wykonała jednostkę do prowadzenia badań akwenów zamkniętych w systemie autonomicznym. Mamy czym się pochwalić - powiedział profesor, zwracając uwagę na sukcesy polskich firm.

 

 

oprac. ua