Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

10 czerwca 2021

11:17

Wojciech Dąbrowski: "Turbiny wiatrowe pozytywnie wpłyną na kwestie środowiskowe" [FORUM MORSKIE]

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. był w czwartek o 10:00 uczestnikiem debaty "Morska Energetyka Wiatrowa – dźwignia rozwojowa polskiej energetyki i gospodarki" w ramach I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Zwrócił uwagę na szanse wynikające z rozwoju farm wiatrowych na Pomorzu.

Prezes zarządu PGE zdradził, że projekty tworzenia farm wiatrowych są już bardzo zaawansowane. Wskazał na przyczyny zwrócenia się polskiej energetyki ku morzu.

- Powodem dla którego zaczęto budować turbiny wiatrowe są przede wszystkim kwestie środowiskowe. Turbiny na morzu korzystają z naturalnego źródła energii, jakim jest wiatr. Dzięki temu w procesie produkcji energii nie będzie emitowane CO2. Ma to kluczowe znaczenie dla naszych celów energetycznych. Zwrot ku morzu jest naturalny. To dla nas ogromna szansa, ale też wyzwanie - mówił prezes.

Olga Zielińska zapytała uczestników debaty o plany dotyczące łańcucha dostaw.

- Jest to ogromne wyzwanie przede wszystkim dla Skarbu Państwa, by local content był jak największy. Zidentyfikowaliśmy ponad 100 procent firm, które mogą wziąć udział w postępowaniach przez nas ogłaszanych. Polska ma ambicje, by w naszych inwestycjach local content był wyższy niż 20 procent - wyjaśnił Wojciech Dąbrowski.

KORZYŚĆ DLA REGIONU

Zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego budowa farm wiatrowych na Bałtyku będzie korzystna dla naszego regionu.

- Dla Pomorza będzie to szansa, bo pomijając kwestię podstawowych prac, temu przedsięwzięciu będzie towarzyszył szereg innych inwestycji i potrzeb. Da to impuls dla terenów, gdzie będziemy mieli swoje bazy i porty serwisowe - dodał. 

Gość debaty wskazał, że PGE zainteresowana jest lokalizacjami takimi jak Ustka i Łeba. Jego zdaniem rozwój energetyki wiatrowej może wpłynąć pozytywnie także na przemysł stoczniowy oraz inne branże.

 

 


oprac. ua