Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

10 czerwca 2021

10:48

Włodzimierz Mucha: "W ciągu ostatnich pięciu lat wybudowaliśmy ponad tysiąc kilometrów linii najwyższych napięć" [FORUM MORSKIE]

10 czerwca 2021 r. o godz. 10:00 odbyła się debata "Morska Energetyka Wiatrowa – dźwignia rozwojowa polskiej energetyki i gospodarki". Włodzimierz Mucha, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. zwrócił uwagę, że chociaż sieci elektroenergetyczne wydają się mało znaczącym komponentem energetyki wiatrowej, w rzeczywistości mają kluczowe znaczenie. To one przesyłają energię - dawniej z południa na północ, a już niedługo na odwrót.
Prelegent wyjaśnił rolę Polskich Sieci Elektroenergetycznych w całym systemie odpowiedzialnym za funkcjonowanie morskiej energetyki wiatrowej. - Jesteśmy operatorem systemu przesyłowego, odpowiadamy za bilansowanie całego krajowego systemu elektroenergetycznego, a także zapewniamy zdolności przesyłowe, czyli budujemy sieci najwyższych napięć tak, by ze źródła, w którym produkowana jest energia, dostarczać ją do odbiorców finalnych za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych. Nasza rola w zakresie morskiej energetyki wiatrowej dotyczy więc rozwoju sieci przesyłowej w tym rejonie kraju - tłumaczył.

LICZNE INWESTYCJE

Jak podkreślił, w związku z powstawaniem energii wiatrowej prowadzona przez niego firma musiała przeprowadzić szereg inwestycji. - Należy podkreślić, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne od wielu lat prowadzą program inwestycyjny. Przygotowujemy się do odbioru energii elektrycznej produkowanej na północy Polski, bo historycznie energię wytwarzano na południu, gdzie są kopalnie, a my przesyłaliśmy ją na Północ. Z racji uwarunkowań geograficznych i przyrodniczych Polski w pasie północnym występują bardzo dobre warunki wietrzne, jest tu też oczywiście dostęp do Bałtyku. W ciągu ostatnich pięciu lat wybudowaliśmy ponad tysiąc kilometrów linii najwyższych napięć. Mamy już strukturę, która będzie służyła wyprowadzaniu mocy z morskiej energetyki wiatrowej, a także elektrowni jądrowej, która prawdopodobnie również pojawi się na Pomorzu. Będą jeszcze inne inwestycje - zapowiedział.

 

 

oprac. MarWer