Wiadomości
Wiceprezes zarządu portu Gdynia Jacek Sadaj (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

10 czerwca 2021

10:54

Jacek Sadaj: "Port jest kluczowym ogniwem, który łączy interesy różnych stron" [FORUM MORSKIE]

Wiceprezes zarządu Portu Gdynia Jacek Sadaj wystąpił w I Forum Morskim Radia Gdańsk i zabrał głos w debacie pt. "Morska energetyka wiatrowa - dźwignia rozwojowa polskiej energetyki i gospodarki", która odbyła 10 czerwca 2021 r. o godz. 10:00. - Port w Gdyni od 2018 r. tworzył analizy dotyczące tego, jak przygotować się pod inwestycje offshore na naszych wodach - wskazał.

 - Uzyskaliśmy szerokie wnioski. Port jest kluczowym ogniwem, który łączy interesy różnych stron. Od niego zależy czy local content będzie zrealizowany. Port w Gdyni wskazywany jest jako miejsce, gdzie będzie przygotowywany transport największych konstrukcji do inwestycji offshore. To trudne zadanie, ale przygotowujemy się do tego od dłuższego czasu we współpracy z innymi podmiotami, m.in. z Orlenem, PGE czy RWE. Każda z farm ma inne wymagania. Dlatego infrastruktura portu musi być przygotowana uniwersalnie. Port Gdynia zawsze stawiał czoła kryzysom, bo jest portem uniwersalnym i jest przygotowany na różne grupy towarowe. Inżynierowie pracujący w porcie zmagają się z różnymi wyzwaniami od wielu lat i przygotowaliśmy kilka koncepcji jak wykonać obecne zadanie - mówił gość. 

Według wiceprezesa zarządu portu Gdynia największym wyzwaniem jest to, że ośrodek ten jest portem wewnętrznym. - Ograniczona jest tam manewrowość, a będziemy mieli do czynienia z wielkimi jednostkami i konstrukcjami. Przygotujemy choćby specjalne płyty żeby umożliwić prace na dnie w takimi sposób żeby nie uszkodziły basenu portowego i nabrzeża - wskazał.

Pełna relacja dostępna jest tutaj:

 

 

oprac. DW