Wiadomości

środa,

09 czerwca 2021

18:10

W czwartek zaćmienie Słońca. Na pokaz zaprasza Hevelianum [POSŁUCHAJ]

W czwartek czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko nie będzie raczej zbyt spektakularne. Księżyc zasłoni zaledwie 16 procent tarczy naszej gwiazdy, ale i tak warto spojrzeć w niebo, to  pierwsze częściowe zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad sześciu lat.

Zaćmienie rozpocznie się 10 czerwca przed godz. 12, a zakończy się przed godz. 14. Swoje maksimum będzie miało o 13. Wtedy to właśnie na Pomorzu będziemy mogli zobaczyć 16 proc. tarczy Słońca zasłoniętej przez Księżyc.

PÓŁNOC W LEPSZEJ SYTUACJI

Na Pomorzu i tak jesteśmy w najlepszej sytuacji, im dalej na południe naszego kraju, tym zaćmienie będzie skromniejsze. W Toruniu to około 13 proc., w Warszawie 10 proc., a w Krakowie tylko 6 proc. Gdybyśmy chcieli zobaczyć coś więcej, to wskazana będzie wycieczka do Kanady, na Grenlandię lub do Północnej Rosji, tam będzie obserwowane zaćmienie obrączkowe. Księżyc ustawi się w taki sposób, że będzie w centrum tarczy Słońca, a że jego średnica w tym wypadku będzie mniejsza od Słońca, na swoich krawędziach będzie miał złotą, słoneczną obrączkę.

ZROBI SIĘ CIEMNO I ZIMNO?

W wyniku zaćmienia w Gdańsku nie zrobi się chwilowo zimniej lub ciemniej. Zjawisko będzie zauważalne po spojrzeniu na tarczę słoneczną. Oczywiście nie można tego robić bez filtrów. Zadymiona szybka, klisza rentgenowska lub okulary spawalnicze, to są pomysły na zneutralizowanie szkodliwego dla wzroku promieniowania. Przez taki filtr zobaczymy czerwoną kulę z ciemnym, "wygryzionym" kawałkiem.

Hevelianum zaćmienieOd lewej: Magdalena Więcek-Olszewska i Magda Maszewska, edukatorki astronomiczne w Hevelianum (fot. Radio Gdańsk)

Warto też wziąć udział w pokazach zaćmienia. Centrum Hevelianum przygotowuje pokazy w przestrzeni wirtualnej i realu. Na Górze Gradowej będzie ustawiony teleskop do obserwacji Słońca i będzie tez specjalna transmisja on-line w Internecie, obrazu zaćmienia z obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych. Pokazy z komentarzem astronomów trwać będą od godziny 12.00 do 14.00.

ROZMOWA O ZASŁONIĘTYM SŁOŃCU

Z edukatorkami astronomicznymi Magdą Maszewska i Magdaleną Więcek-Olszewską w Hevelianum rozmawiał Włodzimierz Raszkiewicz.

Posłuchaj rozmowy o pokazach i zjawisku zaćmienia:Włodzimierz Raszkiewicz