Wiadomości
Tak dotychczas wyglądała umowa PPP miasta z deweloperem. (Fot. Twitter/Przemysław Majewski)

wtorek,

08 czerwca 2021

17:12

Ujawniono szczegóły umowy o współpracy Gdańska z inwestorem na Dolnym Mieście. Wnioskowali o to radni i mieszkańcy

Miasto i deweloper, który ma zabudować Dolne Miasto w Gdańsku, zdecydowali się opublikować umowę partnerstwa prywatno-publicznego zawartą między stronami. O jej odtajnienie wnioskowali mieszkańcy oraz radni dzielnicy i miejscy.

Od teraz umowa jest udostępniona na miejskiej stronie BIP. Przedstawiciele rady dzielnicy Śródmieście, obejmującej teren Dolnego Miasta, inwestor, czyli firmy GGI Dolne Miasto sp. z o. o. oraz przedstawiciele urzędu miasta spotkali się w celu wyjaśnienia jak będą przebiegały zmiany na wskazanym terenie. Podczas spotkania przedstawiciele rady dzielnicy zabiegali o udostępnienie umowy zawartej w ramach PPP.


Inwestor zgodził się na przedstawienie umowy poprzez miejską stronę BIP.

Od 8 czerwca umowa oraz załączniki są udostępnione do wglądu. Wartość całego projektu w ramach PPP na Dolnym Mieście szacowana jest na około 277 milionów złotych. To wartość przedsięwzięcia na dzień podpisania umowy, która wzrośnie wskutek podniesienia kosztów robót i usług budowlanych. Składają się na nią zarówno inwestycje publiczne, jak i komercyjne. Wartość nieruchomości w projekcie to 40,3 mln złotych.

Dodatkowo inwestor będzie partycypować w infrastrukturze publicznej na poziomie 18,6 miliona złotych i zapłaci premię 3,2 miliona złotych. Jego wkład finansowy w zadania publiczne, co warto podkreślić, wyniesie więc 62,1 miliona złotych i w całości trafi na Dolne Miasto. W planach są kolejne spotkania dotyczące tematu rozwoju i zmian na terenie, również z udziałem mieszkańców.

mn