Wiadomości
(Fot. mat. prasowe)

wtorek,

08 czerwca 2021

19:33

Rodziny z Pomorza sprawdziły swoją wiedzę o energetyce w gdyńskiej olimpiadzie. "To świetna rozrywka i nauka"

W weekend 29-30 maja ponad 200 osób z województwa pomorskiego stanęło do rywalizacji o nagrody, sprawdzając swoją wiedzę o energetyce w II Rodzinnej Olimpiadzie Energetycznej o Puchar Prezydenta Gdyni.

Zabawa odbywała się online za pośrednictwem platformy Kahoot. Quiz poprzedzony był blokiem naukowym: filmami edukacyjnymi, wykładem prof. Szymona Malinowskiego oraz pokazem eksperymentów. Na uczestników czekały pytania dotyczące zarówno odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjnego transportu, jak i ochrony powietrza i klimatu.

ZWYCIĘSCY OLIMPIADY


Największą liczbę punktów w przeliczeniu na czas, a tym samym pierwsze miejsce w olimpiadzie, zdobyła rodzina Sawickich z Gdyni, która otrzymała nagrodę główną - hulajnogę elektryczną. Na drugiej pozycji uplasowała się drużyna Holewki z Gdyni, nagrodzona oczyszczaczem powietrza i zestawem gier planszowych. Podium zamknęli Ryponowie z Gdańska, na których czekał zestaw Lego Creator. Każda z drużyn ze zwycięskiego podium otrzyma również voucher na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

- Dla naszej rodziny to była udana zabawa i nie liczyliśmy na zajęcie miejsca na podium. Emocje rosły, gdy objęliśmy prowadzenie po piątym pytaniu quizu. W wydarzeniu braliśmy udział już po raz drugi, ale zeszłoroczna edycja nie była dla nas aż tak pomyślna. Tym bardziej cieszymy się z wygranej.  Najważniejsze jednak, że była to świetna rozrywka i nauka dla nas wszystkich - powiedział Dariusz Sawicki, kapitan zwycięskiej drużyny.

OlimpiadaEnergetyczna laureaci

Prowadzący olimpiadę Tomasz Galiński oraz laureaci (fot. mat. prasowe)

BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI EKOLOGICZNEJ

Olimpiada Energetyczna to projekt wspólnie realizowany przez Gdynię, PGE Energię Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem Olimpiady jest budowanie świadomości ekologicznej oraz nauki dotyczącej zmian klimatu oraz tego, w jaki sposób możemy zadbać o powietrze, wybierając ekologiczny transport czy energię odnawialną. Partnerem wydarzenia było Radio Gdańsk.

am