Wiadomości
Poseł PiS Kacper Płazyński. (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

środa,

02 czerwca 2021

15:20

Poseł PiS Kacper Płażyński interweniuje u premiera ws. omijania zakazu handlu w niedzielę. "To przeczy idei"

Sklepy wielkopowierzchniowe nie mogą być placówkami pocztowymi - uważa Kacper Płażyński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów o interwencję.

Zdaniem posła coraz więcej sklepów wielkopowierzchniowych staje się placówkami pocztowymi, by zgodnie z prawem móc sprzedawać towary w niedzielę.  Niedawno dołączyła do nich duża niemiecka sieć. Informacja wywołała spore poruszenie.


-  Dochodzi do wynaturzenia wolnych niedziel w handlu. Miało to być wsparcie dla małych sklepów, które dzięki temu mogą konkurować z dużymi sieciami. Ponadto argumentem było też, by pracownikom sklepów sieciowych przysługiwał dzień wolny od pracy tak, by mogli go spędzić z rodzinami - mówi Kacper Płażyński, poseł PiS.

Sejm w 2017 roku przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Była to inicjatywa obywatelską, w tym NSZZ "Solidarność". Obecnie  nie są prowadzone prace zmierzające do dokonania zmian w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

 

 

W związku z docierającymi do mnie niepokojącymi sygnałami o omijaniu przez duże sieci handlowe zakazu handlu w niedzielę - czego największym poszkodowanym są małe sklepy, które na tym zakazie miały skorzystać - zwróciłem się do Premiera @MorawieckiM o pilną interwencję rządu. pic.twitter.com/OiCGKm5WT3

— Kacper Płażyński (@KacperPlazynski) June 2, 2021

 

 

mn