Wiadomości
(fot. Krzysztof Mystkowski / KFP)

poniedziałek,

31 maja 2021

07:07

Uwaga kierowcy! W nocy z poniedziałku na wtorek zamknięty będzie Wiadukt Biskupia Górka

W nocy z poniedziałku na wtorek niemożliwy będzie przejazd przez Wiadukt Biskupia Górka w Gdańsku. Zamknięcie wiaduktu oznacza utrudnienia w ruchu, a także czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

O planowanym zamknięciu wiaduktu poinformowała w piątek Aneta Niezgoda z biura komunikacji społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Wyjaśniła, że przejazd wiaduktem będzie niemożliwy w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Ograniczenie będzie obowiązywało w godzinach 22:00-5:00. - Sugerowany objazd poprowadzony będzie al. Armii Krajowej, al. Havla i Małomiejską - przekazała.

Dodała, że zamknięcie wiaduktu związane jest koniecznością wykonania prób obciążeniowych. - Na obiektach mostowych to konieczny test przed zakończeniem budowy. Na obie nitki wiaduktu wjedzie po siedem czteroosiowych pojazdów o masie 32 ton każdy, ustawionych w sześciu kolumnach. Łączne obciążenie wyniesie 448 ton. Akcja polegać będzie na wykonaniu próby statycznej oraz próby dynamicznej obciążenia obiektów taborem samochodów ciężarowych. W trakcie próbnego obciążenia wykonane zostaną m.in. pomiary przemieszczeń pionowych ustrojów nośnych i na łożyskach. Badana będzie także stabilność podpór - wytłumaczyła Niezgoda.

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Zamknięcie wiaduktu wiązać się będzie także ze zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, w tym zmianą tras i przesunięciem godzin odjazdów na wielu liniach autobusowych (118, 132, 154, 189, 205, 207, 232, 256, N1, N4, N5). Informacje dotyczące zmian będzie można znaleźć na stronie www.ztm.gda.pl.

Wiadukt Biskupia Górka to jeden z newralgicznych obiektów inżynieryjnych w centrum Gdańska, w ciągu drogi krajowej 91, dochodzącej do portu morskiego (Nowego Portu). Każdego dnia przejeżdża przez niego ok. 50 tys. aut. Biegnie on m.in. nad torami kolejowymi prowadzącymi z południa kraju do Trójmiasta i łączy południowe dzielnice Gdańska z centrum miasta. Służy też podróżnym udającym się z południowej części Pomorza i kraju do Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Funkcjonujący przez wiele lat dotychczasowy wiadukt miał zbyt małą przepustowość. W marcu 2018 r. ruszyła budowa nowego obiektu, mającego poprawić płynność ruchu samochodów.

Na Wiadukt Biskupia Górka składają się dwie nitki. Prawa jezdnia została oddana do użytku w sierpniu 2019 r. Ruch na jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego otwarto w styczniu tego roku. Prace na budowie wiaduktu zakończą się w połowie 2021 r.

 

PAP/mk