Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

28 maja 2021

11:05

Nowe technologie w energetyce i przemyśle stoczniowym. Debata ekspertów w ramach I Forum Morskiego Radia Gdańsk

Kurs na nowe technologie w energetyce i przemyśle stoczniowym był tematem kolejnego spotkania, które przygotowaliśmy w ramach I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Czy innowacje uratują polski przemysł stoczniowy? Jakie one będą? Czy wejdziemy w technologie napędów wodorowych? Pandemia spowolni, czy może jednak przyspieszy rozwój nowych technologii w stoczniach? Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas debaty.

Forum Morskie to cykl audycji, debat i spotkań kongresowych na tematy związane z morzem oraz jego gospodarczym wykorzystaniem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. Więcej >>>TUTAJ.

NOWE TECHNOLOGIE

Gośćmi wydarzenia byli Krzysztof Fuzowski - wiceprezes ds. operacyjnych PGE Baltica, Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich oraz Maciej Kazienko - wiceprezes zarządu PSSE, a także analityk rynku energetycznego Przemysław Piesiewicz. Dyskusję poprowadziła Iwona Wysocka.

 

 

Na początku goście rozmawiali na temat koniecznych zmian oraz możliwościach, jakie dają nowe technologie w energetyce i przemyśle stoczniowym.

- Nowe technologie są bardzo istotne i trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, które przełożą się na efektywność produkcji energii, redukcję kosztów. Myślimy tutaj o systemach digital twin, który pozwala nam na odwzorowanie cyfrowego rozwiązania farmy wiatrowej - powiedział Krzysztof Fuzowski.

- Polska zawsze stała na energetyce konwencjonalnej. Musimy nadrobić stracony czas i iść w OZE. To jest tańsze i daje perspektywę rozwoju. W tej chwili polska gospodarka musi iść w kierunku zwiększonych badań na sieci energetyczne - dodał Przemysław Piesiewicz.

- Część wyspy Ostrów należy do PSSE. Wybudowaliśmy tam płytę montażową, poprawiliśmy infrastrukturę.  Współpracujemy z ARP w przekazaniu tego terenu pod produkcję offshore’ową. Podobnie jest w Gdyni. Będą tam prototypownie, gdzie będzie można badać urządzenia - zauważył Maciej Kazienko.

- W ciągu ostatnich pięciu lat o prawie 70 proc. wzrosła liczba firm, które są aktywne w przemyśle stoczniowym. Ostatni rok i pandemia spowodowały istotne osłabienie w całej gospodarce. Jednak w przemyśle stoczniowym w Polsce nie było słychać o zamknięciu stoczni - przyznał Jerzy Czuczman.

 

2021 05 28-010

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

W drugiej części mówiliśmy o współpracy polskich portów z firmami i ośrodkami naukowymi.

 

- Współpraca sektora offshore z ośrodkami naukowymi to duża szansa na rozwój. Na bieżąco realizujemy wspólne projekty z Zakładem Aerodynamiki, Konsorcjum Uniwersytetu Morskiego, Politechniką Gdańską i nie tylko. Na uczelniach powstaną też nowe kierunki - powiedział Krzysztof Fuzowski.


- Jeśli chodzi o innowacje, to w ramach programu polska firma Glassdeep ma do zaoferowania statki, które wpływają w okolice rafy koralowej, zanurzają się, a w środku są okienka i nie będąc nurkiem, można oglądać cały świat podwodny - dodał Jerzy Czuczman.

- Elementem aktywności strefy jest komercjalizacja. Udostępniamy powierzchnie laboratoryjne, prototypownie, park maszynowy do przekładania pomysłów innowacyjnych na prototypy, które będzie można komercjalizować - przyznał Maciej Kazienko.

- Wiedząc o perowskitach, podejrzewam, że również duże koncerny energetyczne powinny zwracać się w tym kierunku. Mamy zupełnie inną jakość i możliwość wytwarzania energii elektrycznej - podsumował Przemysław Piesiewicz.

 

2021 05 28-001

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


DOTYCHCZASOWE DEBATY

Naszą pierwszą debatę, która odbyła się 23 kwietnia, poświęciliśmy morskiej energetyce wiatrowej. W dyskusji nawiązywaliśmy do farm wiatrowych, które w najbliższych miesiącach zaczną powstawać na Bałtyku. Zapis można obejrzeć >>>TUTAJ.

Podczas drugiej debaty - 21 maja - dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób polskie porty wychodzą z pandemii, która zmieniła łańcuchy dostaw i trwale odcisnęła się na sytuacji firm z branży transportowej oraz logistycznej. Na pełną relację ze spotkania zapraszamy >>>TUTAJ.


Nowe technologie, innowacje, lobbing na rzecz naszego regionu mają pomóc w rozwoju firm branży morskiej po pandemii. Jak to zrobić, by zabezpieczyć nie tylko interesy państwa, pracodawców, ale i pracowników? Tematami przewodnimi debaty będą kwestie bezpieczeństwa pracy oraz warunków zatrudnienia. 7 czerwca o godzinie 12:00 zapraszamy na debatę "Przyszłość gospodarki morskiej z perspektywy pracowników". Gośćmi Olgi Zielińskiej będą Andrzej Kościk, wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" oraz Aleksander Kozicki, przewodniczący Oddziału Gdynia Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

ODLICZANIE DO WIELKIEGO FINAŁU

I Forum Morskie Radia Gdańsk odbędzie się w dniach 10–11 czerwca.

- Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego na Pomorzu, a także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. Można powiedzieć, że morze to jedna z naszych tematycznych specjalizacji. Jak mówi spot Radia Gdańsk, "nosimy morze w naszych sercach". Postanowiliśmy wykorzystać tę specjalizację i zaprosić do wspólnej debaty na tematy morskie decydentów, przedstawicieli pracodawców i pracowników z branży morskiej, ekspertów i naukowców - mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

RJF 2474

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej. Widać to chociażby poprzez szerokie grono partnerów instytucjonalnych Forum Morskiego Radia Gdańsk. Jako medium publiczne świadomie podejmujemy się roli inicjatora i integratora, skupiającego ważne obszary debaty publicznej – dodaje Adam Chmielecki.

 

 

NAGRODY REDAKCJI

Podczas finału wydarzenia zostaną wręczone dwie statuetki. Nagrodę "Statek Roku" przyznają redakcje, mieszczące się na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, które systematycznie zajmują się tematyką morską. Natomiast nagrodę organizatora "Żagiel Radia Gdańsk" otrzyma osoba, organizacja lub podmiot, związany z gospodarką morską. Galę uświetni koncert Natalii Capelik-Muiangi.

Forum zostanie zorganizowane w formule hybrydowej, częściowo w studiach radiowych, częściowo zdalnie, z zachowaniem rygorów sanitarnych i obostrzeń, które będą w danym momencie obowiązywać.

Partnerzy I Forum Morskiego Radia Gdańsk to: partner generalny – PKN Orlen; partnerzy główni – Port Gdynia, PGE Baltica, Port Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna; partner – Centralny Port Komunikacyjny, Urząd Morski w Gdyni; partnerzy merytoryczni – Uniwersytet Morski, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Gdański; patroni medialni – TVP3 Gdańsk, "Tygodnik Solidarność", "Magazyn Solidarność".

 

rg


Zobacz Galerię