Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

19 maja 2021

12:21

Niemal 34 mln zł wydano w ubiegłym roku na ochronę brzegów morskich. Dużą część prac wykonano na Pomorzu

W 2020 r. na inwestycje z Programu ochrony brzegów morskich wydano prawie 34 mln zł – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Rozpatrzenie informacji z wykonania w 2020 r. programu wieloletniego pod nazwą "Program ochrony brzegów morskich oraz harmonogram prac na 2021 r." były tematem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi.

- Program ochrony brzegów morskich jest kontynuacją programu wieloletniego 2004-2023, opiewającego na kwotę 911 mln zł" – powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, "udało nam się zrealizować ten program zgodnie z planem, a więc wydatkowaliśmy kwotę prawie 34 mln zł, co stanowi 99,8 proc. planu".

OCHRONA PRZECIWPOWODZIOWA

Gróbarczyk powiedział także, że prace obejmują umocnienia brzegów, refulacje, naprawy urządzeń, monitoring oraz kontynuację działań długoterminowych w zakresie prac związanych chociażby z ochroną przeciwpowodziową.

Z informacji Urzędu Morskiego w Gdyni wynika, że w ubiegłym roku wykonano zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Kątach Rybackich, sztuczne zasilanie w rejonie Kadyn, sztuczne zasilanie w Górkach Zachodnich i Górkach Wschodnich, sztuczne zasilanie w Gdyni Orłowie, umocnienie brzegowe w miejscowości Rewa, wjazd technologiczny w Kuźnicy, sztuczne zasilanie na całym Półwyspie Helskim, przebudowano umocnienia brzegowe w Jastrzębiej Górze, wyremontowano odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, a także monitoring brzegu.

PLANY NA 2021 ROK

W planach inwestycji na 2021 r. znalazły się z kolei: zabezpieczenie brzegu w rejonie zatoki erozyjnej Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Jarosławiec-Ustka, sztuczne zasilanie w miejscowości Ustronie Morskie, sztuczne zasilanie w Kołobrzegu, tam także budowa opaski brzegowej, przebudowa trzech ostróg brzegowych w Dziwnowie, budowa opaski brzegowej w Międzywodziu i laserowe skanowanie morskie.

Plany na 2021 r. obejmują także realizację zjazdów w Gdyni Oksywiu, przygotowanie dokumentacji dla progów podwodnych w Gdyni Orłowie, remont umocnienia w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w rejonie miejscowości Ustka i Rowy, remont odwodnienia opaski w Rozewiu, wjazd technologiczny w Rozewiu, sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, a także monitoring brzegów morskich.

Posłowie komisji przyjęli przedstawioną informację.

 

PAP/mm