Wiadomości
Agnieszka Mikołajczyk Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

środa,

12 maja 2021

23:26

Sztuczna inteligencja z Politechniki Gdańskiej wykrywa raka skóry [POSŁUCHAJ]

Doktorantka Agnieszka Mikołajczyk z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej prowadzi badania na algorytmach sztucznej inteligencji (AI artificial intelligence). Nauczyła maszynę odróżniać nowotworowe znamiona skórne od tych niegroźnych. Młoda badaczka jest pomysłodawczynią i projektantką aplikacji, która może z powodzeniem zastąpić diagnostów medycznych.

Agnieszka Mikołajczyk mówi, że maszyna jest lepsza w wykrywaniu złośliwych znamion od przeciętnego dermatologa. Jeszcze nie może się równać z diagnostami z wieloletnim doświadczeniem, ale to prawdopodobnie kwestia czasu, kiedy komputery będą stawiały precyzyjniejsze diagnozy od ludzi. Już jej tematem pracy inżynierskiej było badanie i diagnozowanie znamion skórnych. W ten sposób powstał algorytm oraz aplikacja, wspomagana sztuczną inteligencją, którą można zainstalować na zwykłym komputerze. Pomysł okazał się innowacyjny, a praca inżynierska została nagrodzona w konkursie „Młodzi Innowacyjni” organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

Algorytm sztucznej inteligencji był udoskonalany przez młodą badaczkę w czasie studiów magisterskich – ulepszała ona aplikację i rozszerzała bazę danych, prezentując obiecujące wyniki. Jej praca magisterskiej, również została nagrodzona w konkursach „Młodzi Innowacyjni” oraz w Konkursie o Nagrodę im. Prof. Romualda Szczęsnego.

Do nauczenia maszyny odróżniania znamion chorobowych od tych nie wzbudzających niepokoju, potrzebnych było 120 tysięcy zdjęć różnego rodzaju zmian na skórze. Deep learning, którym zajmowała się Agnieszka Mikołajczyk polega na odpowiednim trenowaniu sieci neuronowych, w taki sposób by komputer samodzielnie uczył się interpretacji obrazów.

agnieszka mikołajczyk
Agnieszka Mikołajczyk. Fot.RG

Posłuchaj wywiadu z Agnieszką Mikołajczyk. Rozmawia Włodzimierz Raszkiewicz:


Włodzimierz Raszkiewicz