Wiadomości
(Fot. Pixabay)

wtorek,

11 maja 2021

17:55

Ponad 30 miliardów złotych na zdrowie Polaków w ciągu najbliższych sześciu lat. Środki będą pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy

Ponad 30 miliardów złotych ze środków unijnych zostanie przeznaczone na zdrowie w ciągu najbliższych kilku lat – podał we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Pieniądze te mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, funduszu REACT-EU i perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, które było poświęcone m.in. temu, które postulaty przedstawiane podczas konsultacji społecznych zostały uwzględnione podczas formułowania komponentu "Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia" w Krajowym Planie Odbudowy.

"PO MACOSZEMU"

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek grupy posłów. W imieniu wnioskodawców głos zabrała posłanka Monika Wielichowska, która pytała o deklaracje, że w KPO sektor zdrowia będzie traktowany priorytetowo.

- Patrząc na KPO i podział środków na różne komponenty, nie sposób nie zauważyć, że ochrona zdrowia została potraktowana nieco po macoszemu – oceniła. 

PONAD 30 MLD ZŁOTYCH

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski swoją odpowiedź zaczął, od tego, że "chciałby stanowczo zaprzeczyć tezie, że zdrowie nie zostało potraktowane priorytetowo".

Dowodzą tego, jak przekonywał obszary wsparcia i kwoty, nie tylko w Krajowym Planie odbudowy, ale szerzej, także z innych unijnych źródeł m.in. funduszu REACT-EU i perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

- Rozpatrując to w sposób łączny, na zdrowie w ciągu najbliższych kilku, pięciu, sześciu lat trafi ponad 30 miliardów złotych środków unijnych. W stosunku do chociażby ostatniej perspektywy unijnej, gdzie mieliśmy około 13 miliardów złotych, to dwu i pół krotnie więcej niż w poprzedniej sześciolatce – podał Gadomski.

- Jeśli spojrzymy na poszczególne komponenty, to same środki z Krajowego Programu Odbudowy, gdzie alokacja łączna zdrowia to 21 mld zł, to w stosunku do wszystkich środków, które są dzisiaj w KPO, ponad 13 proc. łącznej alokacji" – dodał.

OPTYMALNE USTALENIA

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda ocenił, że zaprezentowane finalnie ustalenia są optymalne. Odnosząc się zaś do kwestii priorytetów stwierdził, że "nawet jak jest dużo środków, potrzeb jest jeszcze więcej".

- Gdybyśmy mieli ująć kwestię, jak poważnie potraktowaliśmy służbę zdrowia, to wartości, które pokazujemy, skala środków alokowanych na ten cel pokazuje, jak ważna była dla nas służba zdrowia i jak wiele oczekujemy po Krajowym Planie Odbudowy, jeśli chodzi o wsparcie służby zdrowia – przekonywał Buda. 

PAP/amo