Wiadomości
Tak wyglądają obecnie przycięte zimą lipy w Oliwie. (Fot. Tomasz Strug/Stara Oliwa.pl)

wtorek,

11 maja 2021

16:35

Prokuratura zajmie się sprawą drzew w Oliwie po naszej interwencji. Wcześniej ogołocono je w ramach prac GZDiZ

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa prowadzi śledztwo w sprawie ogołocenia drzew przy ul. Liczmańskiego. To efekt zawiadomienia złożonego przez lokalnych aktywistów w lutym bieżącego roku. Jak informowaliśmy, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni będący jednostką podległą Gdańskowi, w styczniu przeprowadził prace polegające na ścięciu części koron i gałęzi.

Miejscy działacze uznali, że zabiegi, które miały służyć pielęgnacji, zostały wykonane niepoprawnie.

ZBYT WOLNA REAKCJA PROKURATURY?

- Spodziewałem się takich działań prokuratora po moim zawiadomieniu. Według mnie naruszono szereg przepisów. Moim zdaniem trochę za wolno zareagowała prokuratura, ale dopatrzyła się nieprawidłowości - wskazuje Roger Jackowski, miejski aktywista.

- Wydarzenia wokół lip na ul. Liczmańskiego w Gdańsku to przestroga dla próby ponownych tego typu działań. Na szczęście drzewa te powoli zazieleniają się. Liczę na to, że sąd rozstrzygnie kwestie przycinki - dodaje Tomasz Strug, przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa.

ZNISZCZENIA W PRZYRODZIE

Postępowanie prowadzone jest w sprawie spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Jeśli zostaną wskazani sprawcy, grozić im będzie grzywna albo kara ograniczenia wolności.

Dodajmy, że nasz reporter zwrócił się o zdanie w tej sprawie do urzędników z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Nie odnieśli się oni do prowadzonego śledztwa.

Posłuchaj materiału naszego reportera:

 

mn