Wiadomości
Strażakom dziękował m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

wtorek,

11 maja 2021

15:34

Podziękowania dla strażaków z okazji ich dnia. Wojewoda Dariusz Drelich: wyrażam wdzięczność w imieniu całego Pomorza

Na Pomorzu służy 1600 zawodowych strażaków. W ubiegłym roku wyjeżdżali 32 tysiące razy do akcji. We wtorek w Gdańsku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Wyróżnienia otrzymało 53 funkcjonariuszy.

Za rok ciężkiej pracy dziękował im zastępca komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadier Krzysztof Hejduk. - Trudny rok za nami, ponieważ pandemia nie ułatwiała nam życia. Przez ostatni rok oprócz podstawowej działalności, którą normalnie zajmowała się Państwowa Straż Pożarna, doszedł nam COVID-19. Tutaj ukłony dla wszystkich funkcjonariuszy, pracowników cywilnych, druhów ochotników OSP, którzy na co dzień zajmują się zadaniami, których do tej pory nie realizowaliśmy. To budowa izb przyszpitalnych, pomiar temperatury i tworzenie baz tlenowych. Bez strażaków trudno byłoby zapanować nad sytuacją kryzysową, którą mamy w kraju - podkreślał.

"WDZIĘCZNOŚĆ W IMIENIU MIESZKAŃCÓW POMORZA"

- Chciałbym wyrazić wdzięczność w imieniu mieszkańców całego Pomorza za to, co robicie, za wasze poświęcenie i profesjonalizm  - zaznaczał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

W ubiegłym roku strażacy 600 razy ratowali życie ludzkie w zamian za ratowników medycznych, którzy byli zaangażowani w walkę z pandemią. Pracują także w szpitalach covidowych.

Jak zapowiedział podczas uroczystości przedstawiciel komendy głównej, w tym roku do ochotniczych straży pożarnych w kraju trafi ponad 300 nowych wozów. Do strażaków zawodowych - 150. W tym aut z drabinami, których w straży brakuje najbardziej.

20210511 115132Tak prezentują się nowe mundury strażaków (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)


TESTOWANIE NOWYCH MUNDURÓW

Tymczasem do jesieni potrwa testowanie nowych strażackich mundurów. Ubrania w kolorze piaskowym mają zastąpić używane od ponad 25 lat czarne. Do ratowników w całym kraju na próbę trafi 100 kompletów. Mają mieć lepsze właściwości ochronne i zapewniać większe bezpieczeństwo. - Czekamy na recenzje - mówi zastępca komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Krzysztof Hejduk. Ten sam strój będzie dotyczył strażaków na wszystkich szczeblach - podkreśla nadbrygadier Krzysztof Hejduk.

Według planów wyposażenie w nie 30 tysięcy strażaków zawodowych potrwa od trzech do sześciu lat.

Sebastian Kwiatkowski/mm