Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

05 maja 2021

07:07

Udział w spisie powszechnym możliwy też przez telefon. Trzeba jednak uważać na oszustów

Pracę w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań rozpoczynają rachmistrzowie telefoniczni - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jest to opcja dla osób, które nie potrafią lub nie chcą spisać się przez internet. Na razie rachmistrzowie będą pracować tylko telefonicznie. Dlatego też jeśli ktoś przychodzi do nas i podaje się za pracownika NSP - jest najpewniej oszustem i należy to zgłosić na policję.

Ze względu pandemię koronawirusa rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich, czyli odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. - Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów, mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję - przestrzega GUS.

Dane rachmistrza można oczywiście sprawdzić samemu. Każdy z nich ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe, zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

NA CO UWAŻAĆ?

- Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i również poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl - przypomina instytucja.

Jeśli ktoś spisał się już przez internet, to nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego taki incydent trzeba zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

CZAS DO KOŃCA WRZEŚNIA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami". 


PAP/pb