Wiadomości

wtorek,

04 maja 2021

19:00

Marcin Horała o Funduszu Odbudowy, antyunijne wypowiedzi opozycji i paszporty szczepionkowe [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

Jak chcemy zmieniać polską gospodarkę dzięki pieniądzom z Funduszu Odbudowy? Jak za dekadę będzie wyglądała nasza energetyka i infrastruktura? W którym kierunku pójdzie współpraca rządu z opozycją przy realizacji owego programu? O to po 8:30 Artur Kiełbasiński zapyta "Gościa Dnia Radia Gdańsk", którym będzie wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" oraz Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" odpowiedzą na pytania Olgi Zielińskiej w "Komentarzach Radia Gdańsk" kilka minut po 9:00. A porozmawiamy m.in. o głosowaniu w Sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Skąd antyunijne wypowiedzi członków Koalicji Obywatelskiej? Co w tym wypadku jest ważniejsze - interes partii czy Polski?

Gospodarcza audycja "Ludzie i Pieniądze" w środę podzielona będzie na dwie części. Po 9:30 gościem programu będzie Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu, z którym Artur Kiełbasiński porozmawia o przeładunkach paliw w Gdańsku i tym, co się dzieje na światowych rynkach. Po 9:45 połączymy się z Tomaszem Kloskowskim, prezesem gdańskiego lotniska. Dowiemy się, czy paszporty szczepionkowe to coś, na co czeka branża lotnicza.

W audycji "Co za Historia" wrócimy do postaci ministra Józefa Becka. Dokładnie 5 maja 1939 roku wygłosił on swoje najsłynniejsze przemówienie, mówiąc o wartościach, które skłaniają Polskę do stawienia oporu Niemcom. Tą wypowiedzią przeszedł do historii, ale wywołał też wiele kontrowersji. Bliżej temu tematowi Wojciech Suleciński przyjrzy się na antenie Radia Gdańsk po godzinie 11:00.

W wiadomościach regionalnych po 14:30 odwiedzimy Słupsk i okolice.

Jak Unia Europejska zamierza rozwiązać sprawę amunicji zatopionej w czasie wojny w Bałtyku? Jaki wpływ gazy bojowe wydobywające się z wraków mają na ekosystem i czy zagrażają rybom. O tym po godzinie 18:00 porozmawiamy w "Magazynie Morskim". Zastanowimy się również, co zagraża nam, ludziom. Zaprasza Anna Rębas.

Wielki przywódca polityczny i wojskowy, który zmarł w osamotnieniu. W środę obchodzimy dokładnie 200. rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego, cesarza Francuzów. Jak wyglądały jego ostatnie lata życia? Czy został otruty? Na te i inne pytania Marzenie Bakowskie odpowie dr Anna Łysiak-Łątkowska. "Strefa Historii" startuje parę chwil po 21:00.

Gdynia, miasto-symbol polskiej gospodarki. Jak wyglądało ponad pół wieku temu, jakie były plany jego rozwoju, co zostało zrealizowane ,a jakie plany czekają do dziś. O tym w "Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk" po 22.30. 

pb

_