Wiadomości
(Fot. Pixabay)

wtorek,

04 maja 2021

16:01

Powstaje książka, która ma być wsparciem dla osób oczekujących na przeszczep szpiku. "To bardzo potrzebne także rodzinom pacjentów"

"Przeszczep szpiku i nowe życie" to tytuł książki napisanej przez mieszkanki powiatu starogardzkiego. Wydawnictwo Alicji Sadowskiej i Marzeny Dembickiej ma być bezpłatnie dostępne dla osób przebywających w ośrodkach hematologicznych w całym kraju.

Alicja Sadowska sześć lat temu sama przeszła przeszczep. Postanowiła opisać swoje doświadczenia oraz rozmowy z innymi osobami przygotowującymi się do zabiegu.

- Prace trwają prawie dwa lata. Jesteśmy na etapie drugiej korekty tekstów i za chwilę zaczniemy składać książkę. Mamy zebranych dwadzieścia wywiadów, dwadzieścia wspomnień różnych ludzi. Wszyscy z jednym i tym samym doświadczeniem, czyli przeżytym przeszczepem szpiku - mówi współautorka książki, Marzena Dembicka.


KSIĄŻKA-WSPARCIE

Książka ma być dostępna bezpłatnie dla pacjentów wszystkich ośrodków hematologicznych w Polsce. - Takie wsparcie jest bardzo potrzebne w czasie oczekiwania na zabieg, także dla rodzin pacjentów. Alicja wspomina, że to, czego jej najbardziej brakowało w tamtym czasie, to dowodu osoby, która już tę drogę przeszła, jakiegoś świadectwa i ta książka ma być właśnie takim świadectwem i wsparciem dla blisko dwóch tysięcy osób, które co roku dostają diagnozę, że chorują na białaczkę i potrzebują przeszczepu szpiku - podkreśla Marzena Dembicka.


"SZUKAMY SPRZYMIERZEŃCÓW"

By zrealizowanie zamierzonego celu było to możliwe, potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Autorki zorganizowały zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Pieniądze mają wystarczyć na pierwszy nakład.

- Szukamy sprzymierzeńców. Każda wpłata się liczy. Już ponad 70 osób wsparło naszą zbiórkę - dodaje współautorka.

Dodatkowe informacje są dostępne na facebookowym profilu "Przeszczep szpiku i nowe życie".  


Hanna Brzezińska