Wiadomości
Dworek w Kręgu zmieni wkrótce swoje oblicze (Fot. Mat. prasowe/Urząd Gminy Starogard Gdański)

wtorek,

04 maja 2021

14:30

Dworek poświęcony Stefanowi Gełdonowi, zmiany w ruchu w Starogardzie Gdańskim i uroki gniewskich krajobrazów [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

We wsi Krąg w gminie Starogard Gdański powstanie miejsce poświęcone Stefanowi Gełdonowi. To animator kultury i twórca teatru lalek. Wieś otrzymała 10 tys. zł dofinansowania z programu "Aktywne Sołectwo". Park wokół zabytkowego dworku nabierze nowego charakteru.
- Projekt dotyczy upamiętnienia historii życia i dokonań naszego mieszkańca, pana Stefana Gełdona, dziś 96-letniego, nadal czynnego animatora i pomysłodawcy teatru lalek "Baśniowy świat". Pan Stefan skupia wokół siebie młodzież, reżyseruje i gra spektakle lalkarskie, ucząc wrażliwości, piękna i poczucia własnej wartości, a przede wszystkim pokazuje inny, nie tylko wirtualny świat - mówi sołtys, Sylwia Wiśniewska.

Na terenie przy dworku w Kręgu zostaną zamontowane tablice informacyjne, ławki oraz ekologiczne oświetlenie. Otwarcie miejsca planowane jest na 15 sierpnia, w dniu urodzin artysty.

Kolejne zmiany w organizacji ruchu w centrum Starogardu Gdańskiego. Jest to związane z rewitalizacją ulic wokół rynku oraz trwającą przebudową ul. Kanałowej. Prawa strona ul. Kanałowej została wyłączona z ruchu, dlatego od 4 maja pierwszeństwo mają osoby jadące ul. Podgórną.

Z kolei od 5 maja zamknięta zostanie ul. Sambora od strony Sobieskiego. Dojazd do ulic Zajezdnej i Basztowej będzie możliwy ulicą Tczewską. Co ważne, na czas rewitalizacji, na odcinku ulicy Tczewskiej dopuszczony zostanie ruch w dwukierunkowy. Zmieniona organizacja ruchu w śródmieściu będzie obowiązywała do końca roku.

Gmina Gniew zachęca mieszkańców, by pochwalili się walorami krajobrazowymi terenu, na którym żyją. To element badania prowadzonego przez samorząd województwa.

Zebrane rekomendacje pomogą w lepszym zagospodarowaniu miejsc i ich wypromowaniu. Ankieta będzie aktywna do 15 czerwca. Gmina najbardziej zaangażowana w inicjatywę zostanie nagrodzona przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. O zwycięstwie zadecyduje liczba wypełnionych ankiet. Więcej informacji można znaleźć na stronie gniew.pl.

23 tys. zł na działania proekologiczne otrzymała gmina Pelplin. Środki pochodzą z konkursu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W planach są m.in. warsztaty edukacyjne.

- Dofinansowanie pozwoli nam kontynuować wcześniej rozpoczęte działania. Mam nadzieję, że to będzie owocowało i poprawą stanu naszych pomników przyrody i zwiększeniem świadomości mieszkańców. Jako gmina uważamy, że to są jedne z ważniejszych sfer naszej działalności - wychowanie i edukacja w duchu proekologicznym - mówi burmistrz miasta i gminy Pelplin, Mirosław Chyła.

10 tys. zł zostanie przeznaczone na pielęgnację pomników przyrody, m.in. w pobliżu katedry w Pelplinie.

Hanna Brzezińska/Filip Jędruch/pb