Wiadomości
(Fot. screenshot z filmu)

wtorek,

04 maja 2021

09:59

"Te pieniądze pomogą nam wyjść z kryzysu". Zobacz nowe spoty akcji #LiczySięPolska

Kancelaria Premiera oraz Bank Gospodarstwa Krajowego prezentują dwa nowe spoty w ramach akcji #LiczySięPolska. Materiały podkreślają znaczenie funduszy unijnych, jakie trafią do Polski. Chodzi o 770 miliardów złotych, pozyskanych przez rząd. - Dzięki temu odbudujemy gospodarkę i wyjdziemy z kryzysu - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Budżet UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro. Polska z tej puli może otrzymać nawet 770 mld zł. To największe w historii Unii Europejskiej środki dla Polski.

- Jest to sukces negocjacyjny polskiego rządu - czytamy na stronie liczysiepolska.gov.pl, gdzie dostępne są także spoty, podkreślające, jak ogromne znaczenie mają Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 w perspektywie post-covid, w obliczu kryzysu gospodarczego, z którym mierzą się świat i Europa, i z którego obronną ręką stara się wyjść Polska.


W spocie pokazano scenki z codziennego życia Polaków, podkreślono, że pieniądze z unijnego funduszu pomogą przejść polskim rodzinom na wyższą jakość życia. - Różne rzeczy motywują nas do działania. Chcemy się rozwijać, ale aby iść do przodu, czasem potrzebujemy wsparcia. Tak samo jest z Polską. Dzięki 770 miliardom złotych z unijnych funduszy, które zasilą krajowe inwestycje, odbudujemy gospodarkę i wyjdziemy z kryzysu. Bo liczy się Polska" - napisał premier na swoim koncie na Facebooku.

Kampanie #LiczySięPolska przygotowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

 

- Te pieniądze pomogą nam wyjść z kryzysu, odbudować gospodarkę, wesprzeć służbę zdrowia i dać polskim rodzinom nową nadzieję na wyższą jakość życia - podkreśla narrator.

 

Polska jest wśród państw UE, które najefektywniej i najsprawniej wykorzystują dostępne środki unijne. - Nie straciliśmy żadnego euro z otrzymanej kwoty. Jesteśmy wskazywani przez Komisję Europejską jako kraj, który doskonale radzi sobie z funduszami unijnymi - możemy przeczytać na stronie.

W naszym kraju z unijnym dofinansowaniem realizowanych jest aktualnie ponad 89 tys. inwestycji. Łączna wartość podpisanych umów to 521,7 mld zł. W tej kwocie udział funduszy UE to 317,3 mld zł, czyli 91,4 procent kwoty przypadającej Polsce z budżetu UE.

Do 18 kwietnia 2021 roku złożono prawie 178 tysięcy wniosków o dofinansowanie projektów na całkowitą kwotę 855,5 mld zł. Wartość dofinansowania UE we wnioskach o dofinansowanie wyniosła 530,5 mld zł. To jest 152,9 procent funduszy na lata 2014-2020.

 

 


Na tę chwilę wartość całkowitych wydatków, rozliczonych na poziomie krajowym, wyniosła 283,3 mld zł. Dofinansowanie UE w tej kwocie wyniosło 187,3 mld zł, co stanowi 53,7 procent budżetu. 

Czas na inwestowanie funduszy unijnych na lata 2014-2020 Polska ma do końca 2023 r. Jedną z podstawowych miar korzyści (ale także kosztów) członkostwa w UE są finanse. Każde z państw członkowskich odprowadza do wspólnego budżetu określoną sumę pieniędzy, która jest następnie redystrybuowana, np. w formie dotacji dla przedsiębiorstw czy dofinansowania ważnych inwestycji publicznych lub szkoleń. W przypadku Polski bilans tej wymiany jest dodatni – z budżetu UE otrzymujemy więcej pieniędzy, niż do niego wpłacamy.

 

oprac. mk