Wiadomości
fot. pixabay

poniedziałek,

03 maja 2021

18:08

5 tysięcy złotych dla personelu pomocniczego walczącego z COVID-19. Sukces "Solidarności"

Pracownicy niemedyczni na oddziałach COVID-owych otrzymają 5 tys. zł jednorazowej premii, poinformował na posiedzeniu zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia przy ministrze zdrowia Adam Niedzielski.

- To bardzo dobra wiadomość. O dodatkowe pieniądze dla pracowników niemedycznych pracujących ramię w ramię z lekarzami i pielęgniarkami zabiegaliśmy od listopada ub. roku - komentuje po posiedzeniu zespołu na gorąco Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia.

KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ

"Solidarność" domagała się stałych dodatków, ale jednorazowa wypłata pięciu tysięcy złotych to i tak krok w dobrym kierunku. Dla salowych, asystentów, personelu pomocniczego to znaczące środki. Poinformował o tym minister zdrowia podczas posiedzenia zespołu trójstronnego.

- Od listopada o to zabiegamy. Słaliśmy pisma do ministra Adama Niedzielskiego, do premiera Mateusza Morawieckiego, podnosiliśmy tę kwestię przy każdej możliwej okazji. Ale jak to mówią - kropla dąży skałę - powiedziała po posiedzeniu zespołu trójstronnego przy ministrze zdrowia Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".

PIERWSZY ETAP WZROSTU

Ochman dodaje, że jest to bardzo dobra wiadomość, oczekiwania przez "Solidarność", która upomina się o wszystkich pracowników. Nie tylko lekarzy, pielęgniarki i położne.

- Jest to jakiś pierwszy etap wzrostu wynagrodzeń. W połowie maja ma być skierowana do sejmu nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, gdzie przewidziane są istotne podwyżki dla personelu niemedycznego. Mam nadzieję że będzie szybko procedowana - mówi przewodnicząca.

Jej zdaniem nowelizacja będzie oznaczała znaczny wzrost. W niektórych zawodach nawet 1300-1400 zł.

- Słaliśmy pisma do ministra zdrowia, premiera, podnosiliśmy tę kwestię podczas konferencji prasowych, Ostatni w zeszłym tygodniu w Katowicach. I będziemy robić to nadal, bo to na tym polega "Solidarność" - podsumował decyzję ministra zdrowia Piotr Duda, przewodniczący KK.

 

amo