Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

poniedziałek,

03 maja 2021

10:44

230 lat Konstytucji 3 maja. Z tej okazji złożono kwiaty przed najważniejszymi pomnikami w Gdańsku

Od złożenia kwiatów przed pomnikiem papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku rozpoczęły się obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W uroczystości wzięli udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł PiS Kacper Płażyński i przedstawiciele Stowarzyszenia "Godność".

- Myślę, że Konstytucja 3 maja jest rodzajem naszego kodu genetycznego. To jest przedsięwzięcie Polaków, które głęboko w nas tkwi. Określane jest rzeczywiście tą łagodną rewolucją przez ówczesne środki masowego przekazu. Ale przede wszystkim określane jest cudem, ponieważ był to wielki zryw Polaków - mówiła Anna Fotyga, europoseł PiS.

 

2021 05 03-008

Pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- Po ponad 123 latach niewoli wygrzebaliśmy się z tych nieszczęśliwych rozwiązań po Konstytucji 3 maja, mimo że była dobrym dokumentem. Jednak stan państwa był wówczas taki, że wielu ludziom zależało na tym, by nie weszła nigdy w życie. Stąd Targowica, a potem też sądy, których wyroki kończyły się karą śmierci - dodał Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność".

 

2021 05 03-017

Pomnik Józefa Piłsudskiego (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

 

Wojewoda pomorski nawiązał z kolei do Krajowego Programu Odbudowy. - Tak, jak wtedy twórcy Konstytucji 3 maja chcieli wzmocnienia kraju, chcieli wolnej w granicach Polski, tak teraz jesteśmy w momencie kiedy tworzymy Nowy Polski Ład. Myślę, że tak, jak wtedy, tak i teraz, chcielibyśmy zasłużyć na pamięć i wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń - podkreślał Dariusz Drelich.

 

2021 05 03-024

Pomnik Anny Walentynowicz (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

Poseł Kacper Płażyński przypomniał wagę wydarzeń z 1971 roku. - To taka lekcja na przyszłość. Zawsze trzeba wyciągać z historii wnioski. Jak mawiał marszałek Józef Piłsudski, kto nie zna swojej, przeszłości ten nie jest wart przyszłości. Zawsze warto wracać do tego i zastanowić się, jakie kroki podejmują różne publiczne osoby i jak wpiszą się w historię dla naszych potomnych - mówił Kacper Płażyński, poseł PiS.

Bohaterowie sprzed 230 lat są w naszej pamięci - mówili przedstawiciele władzy rządowej, samorządowej i parlamentarzyści. Uroczyście złożyli też kwiaty u stóp pomników Piłsudskiego, Anny Walentynowicz i Poległych Stoczniowców.

 

 

2021 05 03-029

Ponik Poległych Stoczniowców 1970 (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher) 

 

Na zakończenie gdańskich uroczystości z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła się uroczysta msza święta w Bazylice św. Brygidy.

 

 

2021 05 03-032

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 

Maciej Naskręt/Sebastian Kwiatkowski/mk


Zobacz Galerię