Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

niedziela,

02 maja 2021

14:54

Narodowe flagi od Muzeum II Wojny Światowej dla gdańszczan i turystów. "Wiemy, że jest święto, jesteśmy patriotami"

Muzeum II Wojny Światowej rozdało pięć tysięcy flag narodowych. Biało czerwone można było za darmo otrzymać w centrum Gdańska i na Westerplatte.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na Westerplatte rozdane wszystkie. – Ludzie podchodzą, pytają i biorą, niektórzy myślą, że trzeba zapłacić, ale my rozdajemy flagi za darmo. Przy okazji opowiadamy też o fladze, o tym, że dzisiaj jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej – mówi Adrianna Garnik, koordynatorka wolontariatu w MIIWŚ.

 

Flagi rozdawano są w dwóch rozmiarach - małym, jako chorągiewki i większym, do zawieszenie na balkonie, w oknie czy na budynku. - Flaga pojedzie z nami do Sulechowa w Lubuskiem, bo stamtąd przyjechaliśmy. Wiemy, ze dziś jest święto flagi, wszyscy jesteśmy patriotami – mówił jeden z gości odwiedzających Westerplatte. - Ja swoją zawieszę na ścianie w pokoju – dodawała jedna z dziewczynek.

- Ja wziąłem flagę dla szwagierki, która akurat nie ma. Jutro jej przekażę, bo do jutra jeszcze jesteśmy w Gdańsku - mówił z kolei mieszkaniec Poznania. - U nas flaga w czasie świąt czy podczas ważnych meczów zawsze jest wywieszana – dodaje.

Jeszcze dzisiaj w godzinach 16:00-24:00 na ścianie budynku Muzeum II Wojny Światowej pojawi się multimedialna projekcja flagi państwowej. Dzień Flagi Rzeczpospolitej ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku. Dziś także obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą.

 

Aleksandra Nietopiel/mrud


Zobacz Galerię