Wiadomości
(fot. archiwa prywatne)

sobota,

01 maja 2021

16:03

Nieprawidłowo zawieszone flagi? Rozwiewamy wątpliwości [PORADNIK]

– Myślałam, że to jakaś prowokacja – mówi mieszkanka Sopotu pani Anna, która zwróciła uwagę na jej zdaniem nieprawidłowo zawieszone flagi przy al. Niepodległości. Wraz z sąsiadką postanowiły zgłosić sprawę naszemu reporterowi. Czy faktycznie panie musiały się martwić?
– Na głównej ulicy w Sopocie flagi wiszą do góry nogami. Te mniejsze nie, ale te długie zwisają na odwrót. Nie wiem, czy to jakaś prowokacja? Moja sąsiadka też to zauważyła i jeden pan, który z nami rozmawiał, też był zdziwiony – alarmowała pani Anna.

Reporter poprosił mieszkankę o opis wiszącej flagi oraz o zdjęcia. Jak szybko się okazało, flaga została zawieszona prawidłowo. Tego typu sygnały pojawiają się przy okazji świąt i najczęściej wynikają z niewiedzy. Dlatego panie zostały szybko wyprowadzone z błędu i mogły odetchnąć z ulgą.
 
GDY FLAGA WISI NA MASZCIE


Gdy flaga wisi poziomo, biały pas jest zawsze u góry. Gdy zaś jest pionowo, wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, biały pas musi być przy maszcie – o czym właśnie nie wiedziały sopocianki.

O CZYM JESZCZE TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Polska flaga jest biało-czerwona. Nie może zawierać napisów: nazw miejscowości, miast, klubów sportowych itd. Nie może być też na niej nic namalowane. Jeśli jest na niej orzeł, to jest to bandera – można zobaczyć ją w portach. Flaga musi być czysta, a jej kolory nie mogą być wyblakłe. Co do zasady, flagi zużytej nie wyrzuca się, powinno się ją spalić. W niektórych urzędach ustawiane są też pojemniki, gdzie można flagę zdać.

GDY FLAG JEST KILKA?

Flagi Unii Europejskiej, innych państw czy kościelne muszą ustąpić polskiej fladze, ta ma zawsze pierwszeństwo. Gdy patrzymy na budynek, nasza flaga powinna być po lewej stronie, po prawej może być np. flaga UE. Gdy wieszamy trzy fagi, flaga Polski jest po środku, druga co do ważności flaga zawieszona powinna być po lewej stronie.

A co, jeśli flag jest więcej? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, broszurę można pobrać >>> TUTAJ.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl