Wiadomości
Sezon zainaugurowały fontanny pływające na zbiornikach retencyjnych (fot. Gdańskie Wody)

sobota,

01 maja 2021

11:27

Gdańskie fontanny wracają do pracy. W tym roku woda pojawi się we wszystkich instalacjach

Gdańskie fontanny już działają, także fontanna Neptuna. Rozruch urządzeń rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. Sezon zainaugurowały fontanny pływające na zbiornikach retencyjnych. Jako pierwsze zaczęły pracować najmłodsza z nich na Pustym Stawie na Stogach oraz najpopularniejsza na zbiorniku Srebrniki we Wrzeszczu Górnym.

W mieście działa już najsłynniejsza - Fontanna Neptuna. Proces rozruchu wszystkich gdańskich fontann zakończy się na przełomie maja i czerwca - wtedy uruchomiona zostanie Fontanna Heweliusza.

ZACHOWAJ ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

W tym roku uda się uruchomić wszystkie fontanny, rok wcześniej ze względu na obostrzenia część z nich była nieczynna. Jak przypomina Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka spółki Gdańskie Wody, w pobliżu fontann należy wciąż pamiętać o zachowaniu środków ostrożności.

– Teren fontann to przestrzeń publiczna, w której wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Należy pamiętać też o odpowiednim dystansie i nie przebywać w pobliżu urządzeń w grupach – mówi rzeczniczka.

QUIZ ZWIĄZANY Z FONTANNAMI

W Gdańsku jest 19 fontann miejskich, wtym 7 na zbiornikach retencyjnych. Tam ich dodatkową funkcją jest napowietrzanie wody. Gdańskie Sody przygotowały quiz związany z gdańskimi fontannami – znajduje się on na stronie internetowej spółki.


Aleksandra Nietopiel/puch