Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

piątek,

30 kwietnia 2021

18:38

Szansa na sprawny powrót do normalności? Minister Adam Niedzielski: współczynnik reprodukcji koronawirusa najniższy od początku pandemii

Współczynnik reprodukcji koronawirusa, pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 – osiągnął najniższy poziom od początku pandemii i wynosi 0,72 – podał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Ostatnie dni przynoszą spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Jeżeli trend spadkowy będzie się utrzymywał, w maju obostrzenia mają być stopniowo luzowane.

Wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, informuje, na jakim etapie jest epidemia. Pokazuje on, jaka jest zaraźliwość, ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, co świadczy o tym, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia zwalnia i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

"NAJNIŻSZY POZIOM OD POCZĄTKU PANDEMII"

Wartość współczynnika reprodukcji, pokazującego ile kolejnych osób zarazi chory, osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii wynoszący 0,72. pic.twitter.com/L5uaOfXewn

— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 30, 2021- Wartość współczynnika reprodukcji, pokazującego, ile kolejnych osób zarazi chory, osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii, wynoszący 0,72 – napisał w piątek po południu na Twitterze szef resortu zdrowia, załączając infografikę z wykresem.

Od marca ubiegłego roku, gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, badania potwierdziły go u 2 792 142 osób, z których 67 502 zmarły.


PAP/mw