Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

środa,

28 kwietnia 2021

20:45

Apel organizacji obywatelskich do władz Gdyni. "Istotne, by opozycja miała możliwość kontroli dominującego ugrupowania"

Apelujemy o stosowanie demokratycznych standardów w Gdyni - pismo m.in. o takiej treści do Joanny Zielińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni, wystosowało przed środową sesją pięć lokalnych stowarzyszeń. I oczekują, że Samorządność Wojciecha Szczurka odda opozycji oba wakujące stanowiska wiceprzewodniczących RM oraz stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej w gdyńskiej radzie miasta, które zajmuje Sebastian Jędrzejewski z SWS.


Czy tak się stanie - obecnie nie wiadomo, choć jest to nad wyraz wątpliwe. Joanna Zielińska już zapowiedziała, że wybór wiceprzewodniczących rady nastąpi nie wcześniej, niż w czerwcu.

APEL ORGANIZACJI OBYWATELSKICH

Autorzy środowego apelu, czyli Stowarzyszenie Miasto Wspólne, Stowarzyszenie Bryza, Ruch Miejski Wspólna Gdynia, Marzę o Gdyni oraz Stowarzyszenie Gdynianka podkreślają, że Gdynia jest jedynym dużym miastem w Polsce, gdzie opozycja nie ma swojego wiceprzewodniczącego w radzie miasta albo też nie przewodzi komisji rewizyjnej, odpowiedzialnej za kontrolę poczynań prezydenta miasta. Taka sytuacja, jak wskazują w dokumencie, ma miejsce od dekady, a jest ona konsekwencją monopolizacji instytucji gdyńskiego samorządu przez Samorządność Wojciecha Szczurka.

Moment złożenia pisma nie jest przypadkowy. Z Radą Miasta Gdyni w ostatnim czasie pożegnało się dwóch wiceprzewodniczących, bliskich współpracowników prezydenta Szczurka. To Andrzej Bień, który wygrał konkurs na stanowisko komendanta gdyńskiej straży miejskiej oraz Stanisław Borski. Ten drugi mandat złożył m.in. ze względu za problemy z bezumownym korzystaniem z miejskich gruntów oraz niejasności związane ze swoimi oświadczeniami majątkowymi. O sprawach pisaliśmy TUTAJTUTAJ oraz TUTAJ.

"MUSIMY SIĘ SPOTKAĆ OSOBIŚCIE"

Joanna Zielińska nadzieje lokalnych stowarzyszeń na rychłe zmiany jednak rozwiewa. I zapowiada, że wybory wiceprzewodniczących odbędą się najwcześniej za dwa miesiące.

- Niestety, ale aby wybrać wiceprzewodniczących, musimy spotkać się osobiście. Nie możemy głosowania przeprowadzić w trybie zdalnym. Ustawa o samorządzie gminnym wskazuje, że wybory muszą być tajne. Z kolei statut miasta nakazuje przeprowadzenie głosowania tajnego na ręcznie wypełnianych kartach - wyjaśnia Joanna Zielińska.

Tym sposobem prezydent Wojciech Szczurek ma nieco czasu, aby zdecydować o personaliach. Ta sprawa bowiem spędza mu zapewne sen z powiek. O jego możliwych dylematach przy obsadzie wakatu po Andrzeju Bieniu informowaliśmy już jakiś czas temu w TYM MIEJSCU.


TREŚĆ APELU:

Szanowna Pani Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.

Szanowny Pan Prezydent Wojciech Szczurek

Zwracamy się do Państwa z apelem o stosowanie demokratycznych standardów w gdyńskim samorządzie. Gdynia jest jedynym dużym miastem w Polsce, gdzie opozycja nie ma swojego wiceprzewodniczącego w radzie miasta albo też nie przewodzi Komisji Rewizyjnej Rady, odpowiedzialnej za kontrolę poczynań prezydenta miasta. Z taką sytuacją mamy do czynienia od dekady, a jest ona konsekwencją monopolizacji instytucji gdyńskiego samorządu przez Państwa ugrupowanie - Samorządność Wojciecha Szczurka.

Podkreślamy, że dla dobrego działania gdyńskiej wspólnoty, dla zdrowia tej wspólnoty istotne jest, by opozycja miała możliwość skutecznej kontroli poczynań dominującego ugrupowania. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy ugrupowanie to rządzi niepodzielnie naszym miastem - za zgodą gdynian - już od 20 lat.

Mamy dziś szczególną sytuację - w ostatnim czasie dwóch wiceprzewodniczących RMG - radnych Samorządności Wojciecha Szczurka zrezygnowało w różnych okolicznościach ze swoich mandatów. Otwiera to możliwość wyboru ich następców z szeregów opozycji. Pozwoliłoby to Gdyni powrócić do demokratycznych standardów, obecnych we wszystkich dużych samorządach w Polsce. Dodatkowo zwracamy uwagę na potrzebę zmiany na stanowisku przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Uważamy, że dobrym zwyczajem jest, gdy Komisja, której zadaniem jest kontrola działań prezydenta miasta, kierowana jest przez przedstawiciela opozycji. Inaczej będziemy mieli podobną sytuację, jak ta, która wydarzyła się w ostatnim czasie, gdy mimo apeli opozycji, przewodniczący komisji opóźniał jej zwołanie w sprawie kontrowersji związanych ze swoim kolegą z rządzącego ugrupowania.

Zaznaczamy, że występujemy jako organizacje nie związane z żadną partią polityczną, z której szeregów mogliby wywodzić się nowi wiceprzewodniczący.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne, Stowarzyszenie Bryza, Ruch Miejski Wspólna Gdynia, Marzę o Gdyni, Stowarzyszenie Gdynianka

Marcin Lange/ako