Wiadomości
(Fot. Piotr Pędziszewski/Teatr Miniatura)

czwartek,

29 kwietnia 2021

06:40

"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi". Zapraszamy na premierę słuchowiska Radia Gdańsk i Teatru Miniatura

Macie ochotę na podwodną podróż przez morza i oceany świata? 3 maja na antenie Radia Gdańsk można było zanurzyć się w dźwiękową historię na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne'a. W majówkowy poniedziałek zaprezentowaliśmy pięć części słuchowiska "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi", przeplatanych ciekawymi rozmowami Włodzimierza Raszkiewicza.

 

Weronika Podlesińska i Dominika Wojcieszek
Świat opisany przez Juliusza Verna łączyliśmy z opowieściami morskimi z Akwarium Gdyńskiego. Włodek Raszkiewicz rozmawiał z Dominiką Wojcieszek i Weroniką Podlesińską. Fot.RG

 

POSŁUCHAJ:

 

Audycja powstała w ramach projektu Uchosfera. To cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Teatr Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Pierwsza premiera z cyklu, "Frankenstein" na podstawie powieści Mary Shelley w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i oprawie dźwiękowej Dominika Strycharskiego, odbyła się 31 października 2020 roku.

NAGRADZANA REŻYSERKA I KLASYCZNA POWIEŚĆ PRZYGODOWA

Do zrealizowania drugiej pozycji cyklu Miniatura zaprosiła Annę Wieczur-Bluszcz, reżyserkę wielokrotnie nagradzaną za słuchowiska, która w gdańskim teatrze stworzyła cenioną "Kasieńkę" oraz słuchowisko "Tam, gdzie mieszka cisza" nagrodzone I nagrodą XVI Festiwalu "Dwa Teatry" w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

 

"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" zabierze nas na pokład Nautiliusa, podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo. Razem z profesorem zoologii Pierre'm Aronnaxem, jego służącym Conseilem oraz łowcą wielorybów i harpunnikiem Nedem Landem zwiedzicie morza i oceany świata, biorąc udział w rozmaitych przygodach.

AUTOREM MUZYKI ZNANY TRÓJMIEJSKI GITARZYSTA I PRODUCENT

Dźwiękowy pejzaż podwodnego świata i życia na Nautiliusie stworzył Piotr Pawlak, gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Debiutował pod koniec lat 80. w zespole Bielizna. Na przestrzeni lat współtworzył takie zespoły jak Kury, Łoskot, Kaszebe, Yeshe czy Męskie Granie Orkiestra 2019. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów.

CZĘŚĆ PIERWSZA:

 

 

 

CZĘŚĆ DRUGA:

 

 

 

CZĘŚĆ TRZECIA:

 

 

 

CZĘŚĆ CZWARTA:

 

 

 

CZĘŚĆ PIĄTA:

 

 

 

"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi", słuchowisko familijne na podstawie powieści Juliusza Verne'a,
adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz;
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Piotr Pawlak;
realizacja akustyczna: Stefan Kotiuk;
produkcja: Emilia Orzechowska;
obsada:
Piotr Srebrowski - Aronnax;
Marcin Marzec - Kapitan Nemo;
Piotr Kłudka - Conseil;
Jacek Majok - Ned Land;
Krystian Wieczyński - Kapitan Farragaut;
Jakub Ehrlich, Wojciech Stachura - załoga, Papuasi.

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk.

 am