Wiadomości
(Fot. Zrzut ekranu/Facebook KPRM)

wtorek,

27 kwietnia 2021

14:10

Aż 770 miliardów złotych dla Polski. Premier Mateusz Morawiecki: to środki m.in. na szpitale, szkoły, drogi i koleje

Środki z Funduszu Odbudowy mają dopomóc w budowie polskiej gospodarki - powiedział premier Mateusz Morawiecki. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej, który zostanie przekazany do parlamentu.

To nie są, szanowni państwo, drodzy rodacy, jakieś abstrakcyjne środki europejskie. Tak na to nie patrzmy. To są konkretne środki na remont szpitala, w którym leczą się czyiś rodzice, na modernizację szkoły, w której uczą się jakieś dzieci, to są środki na drogi, drogi krajowe, wojewódzkie, szybkiego ruchu, na koleje, po których codziennie jeżdżą Polacy - powiedział szef rządu na wtorkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że środki z Funduszu Odbudowy "mają dopomóc w budowie polskiej gospodarki". - Zastanówmy się przez chwilę - czy jakaś partia, ktokolwiek w Polsce mógłby oprotestować i nie zgodzić się z przyjęciem jakiegoś transportu szczepionek Pfizera, AstryZeneki czy Moderny, czy innych szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Lekową, tylko dlatego, że wynegocjował to rząd PiS. Otóż jest to nie do pomyślenia. Byłby to kompletny absurd - powiedział premier.

- I tak samo tutaj. Drodzy rodacy, obecnie ponad podziałami partyjnymi, ponad podziałami politycznymi, liczy się Polska - oświadczył Morawiecki.

???????? ???????? Wywalczyliśmy największe w historii naszego członkostwa w UE środki dla naszego kraju – 770 miliardów złotych....

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 27 kwietnia 2021WYNEGOCJOWANO OGROMNĄ KWOTĘ

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości rzeczywiście bardzo skutecznie, co potwierdzają również nasi oponenci polityczni, wynegocjował bardzo dużą pulę środków, to jest te 770 mld zł. Nigdy nie było takich środków dostępnych - zaznaczył.

- Uzgodnienia z Lewicą będą wkomponowane w cały Krajowy Program Odbudowy - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd przeprowadzi wszystkie procedury tak, by można było do końca kwietnia wysłać KPO do Komisji Europejskiej.

Zapytany o dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie uchwalenia ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, której projekt przyjął we wtorek rząd, premier zaznaczył, że jest to kwestia uzgodnień politycznych - także z opozycją.

- Oczywiście bardzo mi zależy na tym, żeby poparcie było jak najszersze, gdyż jest to Narodowy Program Odbudowy po COVID-19 i wszyscy Polacy z niego skorzystają - zapewnił szef rządu.

Ratyfikacja przez państwa członkowskie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy, w ramach którego Polska ma uzyskać ponad 58 mld euro. Pieniądze te mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

"BĘDĄ SŁUŻYŁY WSZYSTKIM POLAKOM"

Środki z Krajowego Planu Odbudowy mogą walnie przyczynić się do wzmocnienia aktywności gospodarczej, do zwiększenia liczby miejsc pracy i wynagrodzeń Polaków, do remontów instytucji. Będą służyły one wszystkim Polakom – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wskazał także, że wraz z przyjęciem przez rząd projektu ustawy o ratyfikacji decyzji w sprawie zwiększania zasobów własnych UE rozpoczyna się akcja informacyjna dotycząca Funduszu Odbudowy.

- Dlatego chcemy ten proces przeprowadzić szybko, sprawnie, po to, żeby zaraz potem środki mogły być zaangażowane w poszczególne sektory polskiej gospodarki narodowej – dodał premier.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze z ratyfikacją, to pierwszych środków z Funduszu Odbudowy można się spodziewać jeszcze w drugiej połowie tego roku - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Na posiedzeniu rządu przyjęty został tego dnia projekt ustawy dotyczący ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, który trafi teraz do parlamentu.

JESZCZE W DRUGIEJ POŁOWIE BIEŻĄCEGO ROKU

W czasie konferencji prasowej szef rządu pytany był o harmonogram wypłat z Funduszu Odbudowy i gdzie pieniądze trafią w pierwszej kolejności.

- Jeżeli wszystko pójdzie dobrze z ratyfikacją, to pierwszych środków można się spodziewać jeszcze w drugiej połowie tego roku - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "już dzisiaj po stronie rządowej konstruujmy odpowiednie mechanizmy płatnicze budżetowe po to, żeby gospodarka jak najszybciej ruszała". - Chcemy to robić w taki sposób, by później część z tych środków była kompensowana przez środki z Krajowego Programu Odbudowy - wyjaśnił premier.

Powiedział, że "beneficjentami tego będą przede wszystkim ci, którzy budują drogi, remontują szpitale, dbają o jak najlepsze wyposażenie szkół, także światłowody, bo - jak ocenił - bardzo ważny jest ten komponent cyfrowy".

Wspomniał również, że bardzo wysoko na rządowej agendzie są kwestie klimatyczno-energetycznych, w tym takie jak "czyste powietrze i wszystko, co wiąże się ze zdrowym środowiskiem, z jego jakością".


PAP/mw