Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

poniedziałek,

19 kwietnia 2021

13:00

Aż 90 procent pasażerów mniej. Gdańskie lotnisko podsumowuje rok i liczy straty

W ciągu trzech miesięcy 2021 roku w Porcie Lotniczym Gdańsk pojawiło się 105 095 podróżujących. To znaczący spadek, bo o blisko 90 procent względem pierwszego kwartału roku poprzedniego. Przeprowadzono 3 314 operacji lotniczych. O ponad 16 procent wzrosła natomiast liczba obsługiwanych towarów i poczty.

Po pierwszym kwartale 2021 roku liczba pasażerów znacząco różni się od wyniku, który port miał w pierwszym kwartale 2020. Jednak w styczniu i lutym ubiegłego roku ruch był zupełnie normalny, ponieważ pierwsze symptomy koronawirusa pojawiły się na początku marca. 14 marca regularny ruch pasażerski został całkowicie wstrzymany.

OGRANICZENIA

W pierwszym kwartale 2021 roku loty co prawda mogły się odbywać, ale podróże do poszczególnych krajów wiązały się z wieloma ograniczeniami.

- Wyniki nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko dziesięć procent pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie COVID-19. Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to zauważymy prostą drogę do wychodzenia z kryzysu, to będzie ten moment, od którego będzie tylko lepiej - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

PLG statystyki 1200x900 04 2021

(Fot. materiały prasowe)


WZROST OBSŁUGIWANYCH TOWARÓW

Port w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnął wzrost w operacjach cargo. Odprawił 2 097 ton towarów, to jest więcej o 16,2 procent w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Cargo stanowi 1,5 procenta przychodów gdańskiego lotniska.

Za trzy miesiące tego roku podmiot zanotował 12 221 000 złotych straty. Ma to bezpośredni związek ze zmniejszeniem liczby operacji lotniczych i obsłużonych pasażerów. - Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli tak będzie dalej, będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku - przyznał Tomasz Kloskowski.

INWESTYCJE W PORCIE

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk. Natomiast przy rozbudowie terminalu pasażerskiego trwają ostatnie prace zewnętrzne, a następnie będą realizowane roboty wykończeniowe.

POŁĄCZENIA LOTNICZE

Podmiot ma w siatce na ten sezon letni 82 połączenia z Gdańska do 21 państw - w tym Polski, na 69 lotnisk, realizowane przez dziesiątkę przewoźników. Linie co kilka dni komunikują uruchomienie latem nowych lotów. Prezes Tomasz Kloskowski przyznaje, że lotnisko prowadzi intensywne i interesujące rozmowy z firmami o nowych kierunkach.

SIATKA NA 2021 ROK:

Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Chania/Kreta, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Wrocław, Zadar; Ryanair;

Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku; Wizz Air;

Kraków, Warszawa LOT;

Amsterdam KLM; Kopenhaga SAS; Frankfurt, Monachium Lufthansa, Kijów-Boryspol SkyU, Dusseldorf Eurowings, SWISS Zurych, Finnair Helsinki.

oprac. ap