Wiadomości
(Fot. Pixabay)

poniedziałek,

19 kwietnia 2021

10:15

Na prawdziwą wiosnę jeszcze trochę poczekamy. Do piątku będzie chłodno i deszczowo. Później poprawa [PROGNOZA]

Rozpoczynający się tydzień nie przyniesie zasadniczej zmiany pogody. Towarzyszyć nam będą przelotne deszcze, a w czwartek i piątek nieco się ochłodzi. Weekend zapowiada się słoneczny i cieplejszy – prognozuje IMGW.

W prognozie na ten tydzień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że w poniedziałek najlepsza pogoda – najwięcej słońca i najmniejsza szansa na opady. W Gdańsku termometry pokażą od 8 do 12 stopni, w nocy 6 stopni. Niebo będzie bezchmurne, a ciśnienie wyniesie 1020 hPa. Wiatr 14 km/h.

- Nad resztą kraju więcej chmur z przelotnym deszczem, który chwilami może być silny, zwłaszcza na południowym zachodzie. Lokalnie wystąpią burze z porywami wiatru do 60 km/h. Wysoko w górach będzie padać śnieg, w Tatrach może spaść go nawet 5 cm - przewidują synoptycy.

WOTREK BEZ ZMIAN

Bez większych zmian w pogodzie zapowiadają się też wtorek i środa. - Sporo chmur, ale nie zabraknie też chwil ze słońcem. Cały czas będą występować przelotne opady deszczu i lokalne burze, podczas których porywy wiatru osiągną do 55 km/h. W szczytowych partiach gór nadal będą opady śniegu, we wtorek w Tatrach przybędzie tam nawet 10 cm świeżego śniegu - prognozuje instytut.

Termometry w nocy wskazywać będą na ogół od 3 do 7 stopni, w dzień od 10 do 15 stopni, nieco chłodniej będzie na obszarach podgórskich. W Trójmieście natomiast na termometrach od 8 do 11 stopni. Zachmurzenie umiarkowane. Ciśnienie wyniesie 1016 hPa. Wiatr 14 km/h. Biomet korzystny.

ZIMNY OKRES

W środę termometry w Gdańsku pokażą ponownie około 11 stopni. Zachmurzenie umiarkowane, może pojawić się lekki przelotny deszcz. Ciśnienie wyniesie 1009 hPa. Wiatr 10 km/h, w porywach do 12 km/h.

W czwartek Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Bałtyku i z północnego zachodu zacznie stopniowo napływać chłodniejsze powietrze. Miejscami w całym kraju spodziewać się można przelotnego deszczu, w Tatrach – śniegu.

Noc będzie chłodniejsza na północy i na zachodzie, lokalnie temperatura spadnie do jednego stopnia. Cieplej będzie na południu, tam 6 stopni. W dzień również będzie chłodniej. Temperatura osiągnie 6-8 stopni na północy i północnym zachodzie do 13 stopni na południowym wschodzie. Wzrośnie prędkość wiatru. Na Pomorzu około 6 stopni. Zachmurzenie umiarkowane, spodziewany deszcz, a nawet przelotny grad. Ciśnienie wyniesie 1014 hPa. Wiatr 16 km/h, w porywach do 50 km/h.

CORAZ CIEPLEJ

W piątek, jak zapowiada IMGW, na północnym zachodzie pogoda zacznie się poprawiać. Będzie sporo słońca, bez opadów, a temperatura wzrośnie do 13 stopni. - Nad resztą kraju więcej chmur i przelotny deszcz, na obszarach podgórskich także deszcz ze śniegiem, wysoko w górach śnieg. Temperatura od 7 do 10 stopni. Wiatr nadal będzie umiarkowany i porywisty – czytamy w prognozie.

Na Pomorzu temperatura wyniesie około 8-9 stopni. Zachmurzenie małe. Ciśnienie 1027 hPa. Wiatr 26 km/h. Biomet korzystny.

POGODNY WEEKEND

Jeszcze w nocy z piątku na sobotę miejscami na południu i wschodzie wystąpią przymrozki, temperatura spadnie do minus jednego stopnia. - Kolejna noc zapowiada się już cieplej. Wiatr osłabnie, tylko w sobotę na południowym wschodzie będzie jeszcze porywisty - prognozuje instytut.

Poprawę pogody przyniesie weekend. - W sobotę przelotne opady deszczu tylko na wschodzie, a w niedzielę w całym kraju powinno być bez opadów. Na zachodzie w sobotę temperatura wyniesie do 16 stopni, a w niedzielę nawet do 18 stopni. Chłodniej na wschodzie, tam 10 do 14 stopni – podkreślają synoptycy.

Jeśli chodzi o Pomorze, w sobotę cieplej, termometry pokażą 12 stopni. Zachmurzenie małe. Ciśnienie wyniesie 1030 hPa. Wiatr: 22 km/h. Biomet korzystny. W niedzielę natomiast 14 stopni. Zachmurzenie będzie małe. Ciśnienie wyniesie 1028 hPa. Wiatr 16 km/h. Biomet korzystny.

PAP/ap