Wiadomości
Fot.Fundacja Hospicyjna

poniedziałek,

19 kwietnia 2021

06:00

Pola Nadziei 2021. W tym roku zbiórka na rzecz hospicjów przede wszystkim wirtualna

Pola Nadziei w ubiegłych latach oznaczały setki wolontariuszy wręczających przechodniom żonkile i zbierających datki na rzecz hospicjów, były koncerty i parada, w tym roku wydarzenie odbywać się będzie przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej. Internetowa zbiórka już się rozpoczęła i potrwa do 2 maja. W niedzielę 25 kwietnia, po raz pierwszy w historii wydarzenia ,będzie nadawać program wirtualna telewizja Pól Nadziei!

Pola Nadziei organizowane są każdej wiosny w wielu miastach Polski, także w Trójmieście i w Pucku. Celem akcji jest pozyskanie finansowego wsparcia hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Równie ważny jest także jej cel edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.

pola 5
Fot. Fundacja Hospicyjna

W tym roku Pola Nadziei na Pomorzu odbędą się w przede wszystkim wirtualnie. Hospicyjne puszki już uruchomiono w Internecie. - To i tak lepiej niż w zeszłym roku - powiedziała nam Anna  Janowicz kierująca Fundacją Hospicyjną. Z powodu pandemii wydarzenie całkowicie musieliśmy odwołać. W tym roku zakładamy, że w okolicach dnia finału akcji, tj. 25 kwietnia, w wybranych miejscach i zgodnie z panującym rygorem pandemicznym odbędzie się kwesta z udziałem wolontariuszy. Będzie ona jednak mniejsza niż w latach wcześniejszych. Wolontariusze nie będą też rozdawać żonkili. Zamiast tego wszystkim wpłacającym datek podarują żonkilową naklejkę.

Również 25 kwietnia premierę będzie miała telewizja Pól Nadziei! Tworzona przez 7 pomorskich hospicjów pokaże, na czym polega opieka hospicyjna, jak wygląda troska o pacjentów i codzienne działanie. Nie zabraknie także energetycznych koncertów i rozmów z ciekawymi ludźmi! Telewizja będzie nadawać przez stronę polanadzienapomorzu.pl

Główna część zbiórki trwać będzie do 2 maja i będzie miała formę online.
Prowadzona będzie:
– poprzez stronę polanadzieinapomorzu.pl
– poprzez skarbonkę na Facebooku
na portalu zrzutka.pl

 Organizatorzy liczą na otwarte serca i datki. Małgorzata Bałkowska z Hospicjum dla Dzieci przyznaje, że czas pandemii jest okresem dość trudnym dla hospicjów, które sporą część środków na działanie pozyskiwały z organizowanych wydarzeń charytatywnych takich jak zbiórki w sklepach i na ulicy, koncerty, aukcje. Obecnie prowadzenie tego rodzaju akcji nie jest możliwe. Nasi rozmówcy są jednak przekonani, że dobro, tak jak w latach ubiegłych, będzie kwitło.

pola 4
Żonkile, symbol Pół Nadziei, przed Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Fot.W.Raszkiewicz

Pola Nadziei na Pomorzu organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych placówek.

Włodzimierz Raszkiewicz