Wiadomości
(Fot. Pixabay)

niedziela,

18 kwietnia 2021

21:35

Nowe, tanie mieszkania socjalne w Pelplinie. Na początek mają powstać dwa bloki

Mieszkania na wynajem w przystępnych cenach powstaną w Pelplinie. W ramach rządowego projektu, gmina podpisała porozumienie o współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez radę miejską uchwał o zawiązaniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

- Planujemy, aby na terenie gminy Pelplin powstały nieruchomości wielorodzinne, gdzie będą mieszkania na wynajem, czynszowe, z dojściem do wykupu. Ta oferta będzie skierowana dla tych mieszkańców, którzy posiadają stałe dochody, jednak nie mają zdolności kredytowej, a chcieliby zamieszkać na terenie naszej gminy lub polepszyć swoje warunki bytowe - mówi burmistrz miasta i gminy Pelplin, Mirosław Chyła.


DOŚWIADCZENIE PO "MIESZKANIU PLUS"

- Mamy doświadczenia związane z programem "Mieszkanie plus", które nie wszędzie zdało egzamin. Miało to miejsce również w Pelplinie. Chcemy korzystać z tych doświadczeń i w ulepszonej wersji mamy nadzieję, że uda się tym razem te mieszkania wybudować - dodaje burmistrz.

Na początek planowane jest wybudowanie dwóch bloków przy wjeździe do miasta od strony Starogardu Gdańskiego. Nowe mieszkania socjalne mają powstać na dwóch działkach należących do Skarbu Państwa, które gmina chce pozyskać z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.


DOBRA LOKALIZACJA

Tereny przy ul. Pólko to atrakcyjna lokalizacja w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 229, z łatwym dojazdem do autostrady A1. Niedawno powstał tam duży punkt handlowy. Jest też park i plac zabaw dla dzieci.

- Będziemy obserwować, czy nowe budownictwo spełni oczekiwania i potrzeby naszych mieszkańców. Nie ukrywam, że mamy dużo inwestycji mieszkaniowych na terenie gminy Pelplin, prowadzonych też przez lokalnych deweloperów, które są odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na mieszkania. Z drugiej strony wiemy, że nie wszyscy mieszkańcy mogą z tej oferty skorzystać - zaznacza Mirosław Chyła.

Dzięki nowej ustawie mieszkaniowej, Krajowy Zasób Nieruchomości ma możliwość tworzenia wspólnie z lokalnymi samorządami Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Zgodnie z zamysłem Ministerstwa Rozwoju, lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania na własność po spłacie co najmniej 20-25% kosztów budowy.

 

Hanna Brzezińska