Wiadomości
(Fot. Pixabay)

sobota,

17 kwietnia 2021

14:58

Co warto zrobić wiosną przy naszym rowerze? Tłumaczymy, jak samodzielnie przygotować jednoślad do sezonu

Wszystko wskazuje na to, że pożegnaliśmy zimę na dobre. Cieplejsze dni to więc doskonała okazja ku temu, by po mroźnej przerwie ponownie wsiąść na rower. Zanim to jednak zrobimy, warto go wcześniej odpowiednio przygotować do jazdy.

Nie trzeba wiele, by odświeżyć nasz dwukołowiec przed ruszeniem w drogę. Po pierwsze, warto go przede wszystkim umyć. Obok ramy, siodełka, kierownicy i kół, należy pamiętać o przeczyszczeniu zębatek i łańcucha. W przypadku tego ostatniego, jeżeli nie mamy specjalistycznych środków, wystarczyć nam powinien kawałek materiału z odtłuszczaczem. Do umycia pozostałej części naszego jednośladu przydatne będą szczotka i ciepła woda, na przykład z płynem do mycia naczyń.


ŁAŃCUCH I HAMULCE

Następnie pamiętajmy o nasmarowaniu rowerowego łańcucha. Tutaj warto zaopatrzyć się w specjalistyczny olej lub smar. Odpowiedni specyfik sprawi, że nie będziemy zbierali brudu podczas jazdy, przez co podróż będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Starajmy się, aby zewnętrzna część łańcucha pozostała sucha, dlatego istotne jest dokładnie skropienie każdego ogniwa. Po kilku minutach od wykonania tej czynności można go też przetrzeć, używając na przykład ręczników papierowych.

Nie zapominajmy też naoliwić amortyzatora, piasty, steru, a także mechanizmów przerzutek oraz hamulców, ale tylko szczękowych. Jeżeli posiadamy tarczowe, to należy je odtłuścić. Pamiętajmy także o kontroli klocków hamulcowych.

CIŚNIENIE W OPONACH

Teraz czas zająć się kołami, a dokładniej oponami. Na początku warto im się po prostu przyjrzeć i ocenić, czy nie nadszedł już czas na ich wymianę. Jeśli jednak stan ogumienia będzie nas zadowalał, to warto popracować nad odpowiednim ciśnieniem powietrza. Dopompowanie poprawi nasze bezpieczeństwo, ale tez sprawi, że opony wolnej będą się zużywały. Koła należy także scentrować, czyli ustawić tak, żeby kręciły się prosto. Do tego zadania przyda się klucz do szprych.

NALEŻY SPRAWDZIĆ KAŻDĄ ŚRUBKĘ

Skoro przy bezpieczeństwie i wygodzie jesteśmy, pamiętajmy, żeby sprawdzić stan linek i pancerzy. Szczególnie niepożądane są rdza i bród. Następnie należy skontrolować, czy nie pojawił się luz na główce kierownicy bądź też w mechanizmie korbowym. Ostatnią czynnością, którą powinniśmy zrobić, jest wyregulowanie napędu. Po wszystkim warto także upewnić się, czy wszystkie śruby w naszym rowerze są dokręcone.

Jeżeli uważamy, że którakolwiek z części sprzętu nie jest sprawna, a nie wiemy, jak ją naprawić, należy udać się z naszym jednośladem do serwisu. Pamiętajmy, że sprawny i zadbany rower to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także dużo przyjemniejsza podróż.

oprac. pb